İnternetten Alışverişin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir

0
8

İnternetten yapılan alışveriş hacminin sürekli artış gösterdiğini görmekteyiz. Büyük markalar her geçen gün internette daha fazla yer almaya başlarken, gerek kendi web siteleri üzerinden online satış yapmakta ve gerekse de büyük alışveriş sitelerinden kendi mağazaları üzerinden satışlarına da devam etmektedir. Neredeyse e-ticarete girmeyen sektör kalmadı desek yanlış bir beyan olmayacaktır. İnternet üzerinden alışveriş bu kadar yaygınlaştı yaygınlaşmasına ancak; internetten alışverişin avantajları ve dezavantajları nedir bunu da tartışmak ve üzerinde durmak gerekiyor.

İnternetten Alışverişin Avantajları

Eskiden para her şeyden önemli bir meta iken; son yıllarda vakit paradan daha da önemli bir hale geldi diyebiliriz. Vakit bu kadar önem arz ederken; internetin önemi de burada ortaya çıkmakta. İnternetten alışverişin bu kadar artmasının en önemli sebebi de aslında zamanın kıymetlenmesi. İnsanlar artık AVM ‘lere ya da mağazalara gidip, bütün gün bu mağazaları gezip alacakları ürünü aramak istemiyor ve bunu da fuzuli bir zaman kaybı olarak görüyor. Dolayısıyla internetten alışveriş en büyük avantajı zaman kazancı ile sağlıyor. Bunun yanı sıra internet mağazalarına özel olarak düzenlenen kampanyalar sayesinde aynı ürünü mağazadaki fiyatlara nazaran çok daha uygun fiyatlara alma imkanı bulunuyor. İndirim fırsatlarının yanı sıra kredi kartlarının, internetten alışverişe özelpuan kampanyaları sayesinde de ekstra para kazanma şansı doğuyor. Örneğin; anlaşmalı banka kredi kartı ile 1000 TL ve üzerinde alışveriş yapılması halinde 1000 TL ‘ye kadar kredi kartı puanı verilebiliyor. Bu da 1000 TL ‘ye alınacak bir ürünü kafadan 900 TL ‘ye almamıza imkan veriyor. İndirimlerin yanı sıra satın aldığımız ürünlerin kargo ile kapımıza kadar gelmesi de cabası. Ancak burada bir parantez açarak kargo şirketinin dikkatli seçilmesi gerektiğini de hatırlatalım.

İnternetten Alışverişin Dezavantajları

İnternetten alışverişlerinden o kadar bahsettik ancak bu işin dezavantajları da yok değil. Özellikle son dönemde artan dolandırıcılık suçları nedeniyle insanların çoğu internetten alışverişten daha da korkar oldu ve uzaklaştı. Kredi kartı bilgilerinin kopyalanması, bunun sonucunda da izinsiz alışverişler yapılması ise ciddi mağduriyetlere yol açıyor. Her geçen gün bu konu ile ilgili önlemler artıyor ancak maalesef dolandırıcılar da yeni bir yöntem geliştiriyor.

Yine internetten alışverişin bir diğer dezavantajı da satın alınacak ürünün birebir görülmeden satın alınıyor olması. İster istemez bazı durumlarda sürprizlerle karşılaşılıyor. Hatta bu konuyu da dolandırıcılığa sokanlar var. Satın alınan ürün kıyafet ise büyüklük küçüklük sorunları da yaşanabiliyor. Dolayısıyla sattığı ürünün arkasında duran firmaları tercih etmek gerekiyor.

En sık yaşanan bir diğer sıkıntı ise kargolar. Satın alınan ürünlerin teslimini yapan kargo şirketlerinin bazıları maalesef ürünler ile ilgili olarak hassas davranmayabiliyor. Hatta bazı kargo şirketleri ile ilgili sosyal medyada paylaşılan görüntüler ise durumun ne kadar vahim olduğunu da gösteriyor. Bu nedenle kargo şirketini iyi tercih etmek gerekiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here