İnternet Bankacılığı ile Vergi Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır

0
6

Bankalar internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yapılabilen bankacılık işlemlerinin çeşitliliğini ve sayısını sürekli artırmaya devam ediyor. Bu durumdan biz de gayet memnunuz. Kamu kurumlarına gidip saatlerce sıra beklemektense ya da banka şubelerine gidip bir sürü vakit kaybetmektense işlemlerimizi bu şekilde kolayca halletmek bize de iyi geliyor. Bankaların en son olarak internet bankacılığı platformlarına eklemiş olduğu ödeme işlemlerinden birisi de vergi ödemeleri. Aslında daha önceden MTV, vs. gibi vergileri zaten ödeyebiliyorduk. Ancak ülkemizde alınan vergi çeşidi zaten çok fazla olduğu için bankalar da peyderpey bu vergileri internet bankacılığı üzerinden de ödenebilir hale getiriyor. Şimdi sizlere İnternet bankacılığı ile vergi sorgulama ve ödeme işlemi nasıl yapılır kısaca anlatmaya çalışacağız.

Daha Önce Kullanmayanlar Şifre Almalı

Yazımızın hemen başında daha önceden internet bankacılığı kullanmayan ve ilk defa kullanacak olan tüketicilerin, bankalarının belirlemiş olduğu adımları izleyerek internet bankacılığı için ilk şifrelerini almaları gerekmektedir. Bunun için şubelere gitmeye gerek yoktur. Çalıştığınız bankanın internet sitesine girerek, kredi kartı ya da bankamatik kartınızdaki bilgilerle bu şifreyi alabilirsiniz.

Giriş Yapalım

Şifremizi aldıysak ya da daha önceden bir şifremiz varsa; şimdi internet bankacılığımızın sitesini açıp, müşteri numaramızı ve parolamızı yazdıktan sonra bankamız tarafından bize gönderilen onay kodunu da işleyip böylelikle internet bankacılığı platformuna giriş yapmış oluyoruz. Giriş yaptıktan sonra ilgili ödemeyi gerçekleştirebilmek için; “ÖDEMELER” menüsüne girip, buradan “VERGİ ÖDEMELERİ” bölümüne giriyoruz. Burada açılan ekrandan hangi vergiyi ödemek istiyorsak onu da seçip ardından “TC KİMLİK NO” ya da “VERGİ NO” yazan bölümü de doldurup, “DEVAM  ET” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza ne kadar borcumuz olduğu çıkacaktır. Bu noktaya gelene kadar herhangi bir ödeme yapmamış oluyoruz bunu da yeri gelmişken belirtelim.

Ödeme İşlemi Tamamlama

İşi buraya kadar getirdikten sonra eğer ilgili vergi borcunu ödemek istiyorsak; borcun hangi hesaptaki paradan ödeneceğini ya da kredi kartı ile mi ödeneceğini seçip, daha sonrasında “ÖDE” butonuna tıklayarak ödeme işlemimizi tamamlamış oluyoruz. Eğer dekont istiyorsanız kendi e-posta adresinize dekontun bir örneğini gönderebilir ya da yazıcınızdan çıktı alarak saklayabilirsiniz. Ancak bu dekont her zaman sizin kayıtlı işlemlerinizde bulunacak, istediğiniz zaman internet bankacılığından giriş yaparak bu dekontu temin edebileceksiniz.

Bankadan Bankaya Fark Edebiliyor

Vergi ödemeleri menüsü kimi zaman bankadan bankaya fark edebilmektedir. Bazı bankalarda “KURUM ÖDEMELERİ” menüsü altında olabilmektedir. Ancak sonuç itibariyle “ÖDEMELER” ile ilgili bir bölümde olacağı kesindir. Yine bir farklılık olarak; Bazı bankalar vergi ödemelerinin ödemesini kredi kartı ile kabul edebiliyorken bazı bankalar ise kabul etmeyebilmektedir. Dolayısıyla bu şekilde kredi kartı ile ödeme almayan bankalar üzerinden vergi ödemesi gerçekleştireceğinizde hesabınızda para olması gerekecektir. Hesabınızda para bulunmaması halinde vergi borcunuzu ödemeniz mümkün değildir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here