İhtiyaç Kredisine 48 Ay Vade

0
7
İhtiyaç kredisine 48 ay vade

Başbakan Binali Yıldırım, kredi kartında taksit sınırının 9 aydan 12 aya çıkartıldığını açıkladı. Yapılan değişiklikler bununla da sınırlı değil Başbakanın yaptığı açıklamaya göre kredi kartı borçları 72 aya (6 yıl) kadar yeniden yapılandırılacak. Yapılacak değişiklikler kapsamında tüketici kredilerinde azami vadenin 36 aydan 48 aya (4 yıl) çıkarılmasıyla birlikte 100 bin TL’ye ev alan bir kişinin, 80 bin liralık banka kredisi almaya fırsat tanınması da yer alıyor.

Kredi ve kredi kartları ile ilgili beklenen açıklama sonunda yapıldı. Bir süredir bankaların ve tüketicilerin beklediği ihtiyaç kredisi vadesinin uzatılması ve kredi kartı taksitlerinin artması ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım açıklama yaptı.

Enflasyonun kontrol atlına alınması amacıyla yapılan düzenlemeler sonucunda gıda, akaryakıt, hediye çeki vb. kalemler dışında kredi kartı taksitleri 9 aydan 12 aya uzatıldı. Kredi kartı ile cep telefonu alımlarında yasak devam ediyor. Yerli üretim elektronik aletlerin teşvik edilmesi ile ilgili daha sonra açıklanacak olan detaylarda yerli üretim cep telefonlarının da yer alması bekleniyor.

Beyaz eşya dışında kalan elektronik eşyalar ve bilgisayar alımlarında kredi kartı taksit sınırı 6 ay olarak belirlenirken, uçak bileti, konaklama, kozmetik, alkollü içecek  ve sağlık ürünü satışları ile  dernek ve vergi ödemeleri  ve yurt dışı harcamaları ile ilgili 9 ay taksit sınırı devam edecek. Kurumsal kredi kartları ile yapılan mal alışverişlerinde ise taksit 9 aydan 12 aya yükseltildi.

İhtiyaç kredisi vadesi 36 aydan 48 aya yükseltildi.Diğer bir önemli haber ise yapılandırmanın 72 aya  çıkartılması oldu. Bir defaya mahsus olmak üzere kredi  ve kredi kartı borcunuzu 72 aya kadar yapılandırabileceksiniz. 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi ise tüketicinin aylık taksitleri düşüreceği düşünülüyor.

Yapılan yeni düzenleme ile kredi kartı limiti kişinin gelirinin dört katına kadar çıkabilecek. Yani asgari ücretle çalışan bir kişi, kredi kartı ile 5.200 TL’ye (4 x 1.300 TL ) kadar alışveriş yapabilecek. Geliri belirlenemeyen kişilerde asgari ücret baz alınacak ve üst limit 5 bin 200 TL olacak.

Düzenlemede konut kredisi ile ev almayı planlayanlar için de güzel bir haber var. Konut kredisi kullanımında ki %75 olan konut kredisi kullanım oranı %80’e çıkarıldı. Bir örnekle açıklamak gerekirse, 150 bin TL’lik bir ev almak istediğinizde banka bunun %75’lik kısmı olan sadece 112 bin TL’sini size verirken 38 bin TL’sini siz peşinat olarak vermek zorundaydınız. Yeni düzenleme ile 150 bin TL’lik bir ev almak istediğinizde banka 120 bin TL verecek, peşinatınız 30 bin TL olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here