İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

0
5
İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

İcralık Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Herhangi bir kişiden alacağınızı tahsil etmek için izlemeniz gereken yol icra takibine başvurmak olacaktır. Aynı şekilde sizin birisine borcunuz varsa ve bu borcun da günü geçmiş ise; alacaklı kişi de icra takibi yoluna başvuracaktır. İcra takibine düşmenin de ister istemez bazı maddi ve manevi bazı sonuçları olacaktır. Bankalar üzerinden yapılacak başvurularda, kamu kurumları ile olan mali konulardaki münasebetlerde bu icra takipleri karşımıza çıkabilecektir. Ancak icraya düşen herkes için bankalarla çalışma şansını tamamen yitirdi demek doğru olmayacaktır. İcralık olanlara kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Tabii ki ister istemez, icralık olmayan ve borcunu zamanında ödeyen vatandaş ile icralık olan bir kişi banka nezdinde aynı kefeye de konmayacaktır. Dolayısıyla icralık olan kişilerin kredi çekebilmeleri için bankalara daha cazip koşullarda başvurmaları gerekecektir.

İcralık Olan Bir Kişinin Kredi Çekmesi

Bankaların, herhangi bir tüketiciye kredi verirken aradığı en önemli özelliklerden birisi de bu kişinin borcunu geri ödeyebilme kapasitesidir. Bunun için geriye dönük olarak bankalar, kişinin mali geçmişini mercek altına alacak, daha önceden bu kişinin bankalara karşı borç ödeme alışkanlığının nasıl olduğunu dikkate alacaktır. İcralık olan bir kişinin kredi çekmesi konusunda da ister istemez bankalar biraz daha çekimser davranacaktır. Ancak yine de bankalar bu konuda kapıyı tam olarak kapatmamaktadır.

İcralıklar Hangi Yolu İzlemelidir?

İcralık olan kişilerin bankadan kredi çekmesi için izlenebilecek yollar arasında; bankadan borç transferi kredisi adı altındaki kredilere başvurması da bulunmaktadır. Bankalar genelde bu kredilerde her ne kadar biraz daha yüksek faiz uygulasa da; en azından kredi verme konusunda biraz daha esnek davranmaktadır. Borç transferi kredisi ile kişi hem borcunu kapatarak kredi sicilinin kötü duruma düşmesini engellemiş olacak, hem de bankadan aldığı kredi ile borcunu biraz daha uzun vadeye yaymış olacaktır.

İpotekli Kredi

Yine bir başka yöntem olarak; icralık olan kişi adına arsa, araba, ev, vs. gibi herhangi bir mal var ise, bu mallara ipotek koydurmak suretiyle kredi başvurusu yaptığında olumlu sonuç alma ihtimali daha da yüksektir. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere; banka bu ipotek yoluyla bir nevi kredi alacağını garanti altına aldığı için kişi icralık ta olsa kredi başvurusunu onaylayabilecektir. Burada alınmak istenen kredi miktarı ile ipotek edilecek mal varlığı arasında da bir denge olması şarttır.

Kefil İle Kredi

Son bir tavsiye olarak; icralık olan kişiler, bankalara kredi müracaatı için giderken yanlarına durumu iyi olan bir kefil almaları işlerini daha da kolaylaştıracaktır. Kefiller de aynı şekilde borçtan sorumlu olduğu için gelir durumu ve kredi notu iyi olan bir kefil, icralık ta olsanız bankanın size karşı olan tutumunu değiştirecektir.

Özel Bankaları Tercih Edin!

Kredi başvurusu sırasında kamu bankalarından ziyade özel sermayeli bankaları tercih etmek daha akıllıca olacaktır. Çünkü özel sermayeli bankalarda kurallar daha fazla esneyebilmektedir. Bu  bankalar arasında da QNB Finansbank, ING Bank ve Denizbank ‘ın kurallarının daha yumuşak olduğu hepimizin malumudur.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here