IBAN Numarası Nedir?

0
12
IBAN Nedir?

IBAN No

Sizlere makalemizde sıkça hayatımızda kullanılmaya başlanılan iban numarasının ne demek olduğunu kısaca anlatacağız. Giderek yaygınlaşmaya başlayan bankacılık işlemleri ile birlikte insanlar artık alışverişlerinin hemen hemen hepsini banka kartları ya da kredi kartları ile birlikte gerçekleştiriyorlar. Bunun sonucunda bankalar tarafından müşterilerine verilen kartlar inanılmaz önem kazanıyor. Bu kartlarla birlikte marketlerden ve mağazalardan alışveriş yapılacağı gibi internet üzerindende kolaylıkla alışveriş yapılabiliyor.

Bunun üzerine hem internet üzerinden alışverişlerde kullanılabilecek hem de aynı zamanda insanların birbirlerine para aktarmak istediklerinde bu işlemi kolayca ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayacak bir kod ortaya çıkarılmıştır. Hesap numarasını dahi içerisinde bulunduran bu koda IBAN numarası adı verilmiştir. Bu kod ile birlikte ATM’lerden ve bankalar aracılığı ile birlikte insanlar arasında para transferi oldukça kolay bir şekilde gerçekleşiyor. ATM’lere giderek para göndermek istedikleri IBAN numarasını girip gönderilecek tutarı da giren kullanıcılar kısa bir işlemle birlikte güvenli bir biçimde para aktarımlarını gerçekleştirebiliyorlar.

IBAN Numarası Nasıl Oluşturulmuştur ?

Bütün IBAN numaraları Ülke Kodu olan TR ile birlikte başlamaktadır. Bunun sonrasında gelen her bir sayı dizisinin kendine has anlamı bulunmaktadır. Ülke kodundan sonra sırası ile Kontrol Basamakları, Banka Kodu, Rezerv Alan Hanesi ve son olarak Hesap numarası gelmektedir. IBAN numarasının son 16 hanesinde kişinin hesap numarası bulunmaktadır. Para aktarımları gerçekleşirken öncelikli olarak bankanın kodu okunur sonrasında IBAN numarasından hesap numarası bulunur son olarak işlem gerçekleşmesi için müşteriye onay sorulur. Bu şekilde kolaylıkla IBAN ile para transferi gerçekleştirilebilir.

IBAN Numarası Kaç Haneden Oluşur?

Bu numara Türkiye’de toplamda 26 haneden oluşmaktadır. İlk iki harf ülke kodu olarak bilinmektedir. Ancak başka ülkelerde bu hane sayısı 34’e kadar çıkabilmektedir. her ülke kendine göre bir iban numarası düzenlemeye çalışmıştır. Sizlere aşağıda resimde bazı örnekler vereceğiz.

Ülkelere göre IBAN Numaraları

Sizlere de bahsettiğimiz gibi ülke ülke farklılık gösteren iban numarası mesele Belçika’da 16, Avusturya’da 20, Hollanda’da 18, Romanya’da ise 24 gibi rakamları görmekteyiz. Genelde ilk iki hanesi harf olan bu numaraların Fransa, İngiltere, Bulgaristan, Romanya ve Hollanda gibi ülkeler de daha fazla harf kullanılmıştır.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here