Hibe Kredi Nedir  Nasıl Alınır Ve Şartları Neler

0
7

Ülkemizde son 10 yıllık zaman içerisinde özellikle girişimcilerin desteklenmesi adına çok fazla yol kat edildi diyebiliriz. Bunun sebepleri arasında tabii ki  öncelikle; bu konu ile ilgilenecek ayrı kurumların kurulması da bulunuyor. Bu kurumların işi sadece bu konularla ilgilenmek olduğu için işlerini daha profesyonelce yapabiliyorlar. Bu kurumlardan birisi de hiç şüphe yok ki KOSGEB. KOSGEB tarafından hibe kredi, faizsiz kredi, düşük faizli kredi gibi bir çok çeşitli destekler sunuluyor. Şimdi bu desteklerden birisi olan; hibe kredi nedir nasıl alınır ve şartları nelerdir kısaca sizlere anlatmaya çalışacağız.

Hibe Kredi Ne Demek

Hibe kredi; adından da anlaşılacağı üzere, verilen ancak geri ödemesi olmayan yani hibe edilen kredi anlamına gelmektedir. Eğer KOSGEB size hibe kredi vermiş ise; bu kredinin geri ödemesini sizden istemez. Yani bu para sizin olmuş olur. KOSGEB tarafından verilen destekler arasında hibe kredisi de bulunmaktadır.

Hibe Kredisi Almak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Bunun için öncelikle KOSGEB veritabanına kayıt yaptırarak, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılıp, bu eğitimler sonucunda verilen Girişimcilik Sertifikanızın bulunması gerekiyor. Bunun sonrasında ise; işletmenizi kurmanız, kuracağınız işletmenin NACE kodlarının, KOSGEB ‘in desteklediği sektörler arasında yer alması gerekiyor. Eğer yer alıyorsa hibe kredi desteği almamanız için çok fazla bir engel kalmıyor. İşletmeniz için aldığınız her şeyin faturasını almanız gerekiyor. Çünkü KOSGEB bu faturalara göre ödeme yapabiliyor.

Hibe Kredisi Ne Kadar Veriliyor

KOSGEB ‘in hibe için verdiği rakam şu an için 30 bin TL olarak belirlenmiş durumda. KOSGEB ‘ten hibe konusunda yararlanmayı düşünenler en fazla 30 bin TL ‘ye kadar yararlanabiliyor. Bunun % 80 ‘ine kadar hibe olarak verilebiliyor. Hibe kredisinin kullanılabileceği alanlar da yine KOSGEB tarafından belirlenmiş durumda. İşletme açılış masrafları, mobilya masrafı, makine teçhizat masrafı gibi konularda KOSGEB hibe desteği sağlayabiliyor.

NACE Kodu Ne Demek

NACE kodu aslında çok yabancı bir terim gibi gelse de; basit bir şekilde ifade edecek olursak, her sektör için belirlenmiş olan bir kod bulunmakta olup, bu kodlara da NACE kodları denilmektedir. KOSGEB her sektöre yani  her NACE koduna destek vermemektedir. Örneğin; sağlık sektörüne KOSGEB destek vermez. Bunun gibi KOSGEB ‘in desteklemediği daha bir çok sektör de bulunmaktadır.

Nasıl Başvurulur

Öncelikle KOSGEB ‘in girşimcilik sertifikasını alabilmek için eğitimlere katılmanız ve başvurmanız gerekmektedir. Bu eğitimler tahminen 10 gün civarında sürmekte olup, eskiden eğitim sonunda sınav yapılırken, artık herhangi bir sınav olmaksızın herkese sertifikası verilmektedir. Sertifikayı aldıktan sonra da bir proje hazırlayıp, bu projeyi de KOSGEB yetkililerine sunmak gerekiyor. Sunacağınız projenin KOSGEB yetkilileri tarafından onay alması ile birlikte artık KOSGEB ‘in sağlamış olduğu imkanlardan yararlanabiliyor hale geleceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here