Hibe Kredi Nasıl Alınır?

0
7
vergi-dairesi-calisma-saatleri

  Hibe kredi kullanarak işyeri açabilir veya işlerinizi büyütebilirsiniz. Öncelikle hibe kredi geri ödeme yapılması istenilmeyen kredi türleridir. Bu kredileri banka değil, devlet tarafından görevlendirilen kurum KOSGEB sağlamaktadır.

Öncelikle KOSGEB web sitesine girmeniz ve başvuru formu doldurmanız gerekir. Başvurunuz onaylandığında açmak istediğiniz işletme ile ilgili sizi belirli saatlerde verilen kurslara yönlendirecek bilgilere ulaşırsınız. Bu bilgiler eşliğinde belirli zaman aralığında kurslara intikal edebilir ve girişimcilik üzerine çeşitli dersler almaktasınız. Bu kursların amacı, açılacak işletme öncesi eğitim gibi düşünebilirsiniz. Kurs bitiminde size bir sertifika verilir ve bu sertifika ile hibe kredinizi kullanmak için başvurunuzu sürdürebilirsiniz. Hibe kredi miktarı geçtiğimiz yıllarda 27000TL idi. Ancak günümüzde hibe kredimiktarı 30000TL’ye çıkartılmıştır. Bunun dışında eğer hibe krediyi kullandıysanız ve işletmenizi büyütmek isterseniz 0 faiz ile geri ödemeli olarak 70000’e kadar daha hibe kredi kullanma imkanınız bulunmaktadır.

  KOSGEB’e başvuru için öncelikle adınıza bir şirket veya kuruluş olmaması gerekmektedir. Daha sonrasında başvurunuzu yapabilir ve çeşitli kurslara iştirak ettikten sonra kredi başvurunuzu sonuçlandırabilirsiniz. Krediyi almaya hak kazandığınızda, açacağınız işletme için yapacağınız tüm harcamaları faturalandırırsınız. Bu faturaları KOSGEB’in sağlamış olduğu hibe kredi ile ödemesini gerçekleştirirsiniz. Bu hizmetin özelliği ülkemizde daha çok istihdam sağlamak ve daha çok kişiye iş imkanı sağlamak amacı güdülür. Fakat günümüzde çoğu insan bu hizmeti kötüye kullanmaya çalışmaktadır. Bu yüzden alınan önlemler gereği işyeri açacak kişiler alacakları tüm ürünleri yeni olarak almalı ve faturalarını da KOSGEB’e iletmelilerdir.
  Ayrıca belirlenen müfettişler belirli günlerde gelip, alınan tüm ürünlerin yeni olup olmadıklarına ve yeterli olup olmadıklarını da kontrol etmektedirler. Başvuru için KOSGEB’in internet sitesine girmeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Başvurusu 2018 başlıklı makalemizde denizbank kredi, Denizbank Kredi Başvurusu ve denizbank sms kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here