Hesaplanamayan Kredi Notu

Hesaplanamayan Kredi Notu

Hesaplanmamış Kredi Notu

Hesaplanamayan kredi notu azda olsa karşılaşılan bir durumdur. Kredi notu iki durumdan dolayı hesaplanamaz. Birincisi kredi notunun oluşması için gerekli verilerin olmaması ikincisi ise zarara atılma durumudur. Bankada kredi notunu oluşturacak verilerin bulunmama nedeni daha önce bankayla kredili bir iş yapmamanız dan kaynaklanmaktadır. Yani kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesabı kullanmamışsınız anlamına gelmektedir. Bu durumlarda bankada kredi notunuz oluşmamış olur. Zarara atılma durumu ise borcunuzun banka tarafından varlık yönetim şirketlerine devredildiği anlamındadır. Bunun nedeni ise borcunuzu iki yıl bankaya ödemediğiniz anlamına gelir. Borcunuz varlık yönetim şirketlerine devredildiğinde zarara atılmış durumdasınız demektir. Bu durum bazen kredi notunuzun sıfır çıkmasını bile sağlar.

Kredi Notunun Hesaplanamama Sebebi

  • Banka ile daha önce kredi notu oluşturacak iş yapmamış olmanız
  • Ödenmeyen borçlardan dolayı zarara atılma durumu
  • Ödenmeyen borçtan dolayı bankanın aldığı önlemler
  • Merkez bankasının kara listesine düşmeniz

Tüm bunlar kredi notunuzun hesaplanamamasına neden olur. Tüm bu nedenler sizin bankanızla olan ilişkileriniz bozabilir ve de size olan güveninin sarsılmasını sağlayabilir. Bankaların kredi verirken yaptıkları kredi notu hesaplama sizin kredi limitinizin hesaplanmasında ve kredinizin ne şekilde ödeme yapacağınıza karar verilmesini sağlayan belgedir.  Bu belge tüm bankalar tarafından yapılmakta ve müşterilerle paylaşılmaktadır. Bankaların kredi notu hesaplamalarında en az 5 yıl içerisinde yapılan kredili işler ve ödeme durumunu kapsamaktadır. Bu kapsamda yapılan kredi notu hesaplamaları; ödeme şekilleri, taksit gecikmeleri, faizlenme durumu gibi durumlar göz önünde tutularak yapılan hesaplamadır. Bu hesaplama sonucunda müşteriler bankalarından almak istedikleri kredi için gerekli bir hesaplamadır.

Artık birçok insanın internet üzerinden yaptığı kredi notu hesaplama sonucunda, kredi notunuz bulunamadı gibi bir durumda karşılaşıldığı zaman banka şubesine giderek detaylı bilgi alımı sağlanabilir. Bu durumda banka personeli size en uygun şekilde neden kredi notunuzun hesaplanamadığını açıklayarak size bilgi verirler. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bankaların müşterilerine verdikleri bu bilgilendirme durumu her iki taraf içinde gerekli olan bir sistematik çalışmadır. Sistematik olarak işleyen bu durum bankaların ve müşterilerin lehine olan bir işlemdir. Müşterilerinin zor durumda kalmaması adına yaptığı kredi kartı hesaplama sorgulaması ile banka hem kendini hem de müşterisini güvence altına almaktadır. Sağlanan bu güvence ile iki tarafın işi de halledilmiş olmaktadır. Banka güvenle müşterisinden kazanç sağlarken, müşteride ödeme kolaylığı ile bankasından hizmet alır.

Türkiye’deki tüm bankaların yaptığı bu hesaplama sisteminde bazen aksilikler çıkabilmektedir. Bu durumda bankanız size en uygun çözüm yolunu sunacaktır. Bankada kredi notunuzun hesaplamasında problem yaşanmamasını istiyorsanız kredi ödemelerinizde aksatma yapmamalı, merkez bankasının kara listesine düşmemeli ve ödeme imkanına sahip olduğunuz kadar kredi kullanmalısınız. Karşılaşılan kredi kartı notu hesaplama hataları çok sık karşılaşılmayan bir durum olup genelde daha önce bankayla yaşanan ödeme zorluğundan kaynaklanır.

Oylama

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın