Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

0
2
Hesap İşletim Ücreti

Sizler için hesap işletim ücreti almayan bankaları makalemizde derledik. Her yılında sonunda iş hayatında tutulan birçok istatistiki bilgi kamu oyu ile paylaşılmaktadır. Bunlara örnek olarak; en çok kar eden şirketler, en çok büyüyen şirketler, en çok zarar eden şirketler, en zenginler, vs. gibi birçok sıralama yapıldığını görmekteyiz. Bu sıralamalardan en çok kar eden şirketlere baktığımızda son bir kaç yıldır sürekli finans kurumlarının yani bankaların sıralamaların üst sıralarını paylaştığını görmekteyiz. Bankaların karı olarak sadece faiz kazançları görülmemelidir. Çünkü bankalar faiz dışı gelirlerden çok ciddi meblağlarda rakamlar kazanabilmektedir.

Bu kazançlara birkaç örnek verecek olursak; kredi kartı yıllık aidatları, banka işlem ücretleri, hesap işletim ücretleri, sigorta kazançları, vs. daha birçok gelir kalemini sayabiliriz. Bazı bankalar bu kalemlerin bazılarını almayabilmektedir. Yine bir örnek olarak hesap işletim ücreti almayan bankalar vardır. Bu konunun biraz daha ayrıntısına girerek hesap işletim ücreti almayan bankalara bir bakalım.

İlk olarak hesap işletim ücretinin ne olduğunu söyleyelim. Hesap işletim ücreti; bankalar tarafından yıllık olarak alınan, bazı bankalar tarafından tek seferde tahsil edilen bazı bankalar tarafından 12, 6, 4 ya da taksit halinde tahsil edilen; 75 TL – 150 TL arasında seyreden bir ücrettir. Banka bu parayı müşterilerinden; bankada hesabı olmasına karşılık olarak almaktadır. Yani bir nevi bankada paranızı güvenle tutmanın bir bedeli vardır. Bunun da adı hesap işletim ücretidir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bu bankalar arasında şartsız koşulsuz müşterilerinden hesap işletim ücreti almayan Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası ‘dır. Bu bankalarda hesabı bulunanlar yıllık olarak hesap işletim ücreti ödemeyeceklerdir.

Bu bankalara ilaveten dijital banka dediğimiz ve piyasada fırtına gibi esmeye devam eden Enpara.com, Senin Bankan ve Yapı Kredi Nuvo ‘da müşterilerinden hesap işletim ücreti istememektedir. Bunun sebeplerini irdeleyecek olursak; dijital bankalar, birçok masraftan uzak olmasıdır. Yani şube giderleri, elektrik, su, ısınma, vs. gibi giderleri olmamakta, yine personel olarak ta ciddi anlamda düşük masrafları vardır. Bunun yansımasını da müşterilerine bu şekilde gösteriyorlar diyebiliriz. Saydığımız bu dijital bankalar, hesap işletim ücretinin yanı sıra çoğu bankacılık işleminden de masraf ya da kesinti yapmamaktadır diyebiliriz.

Enpara

Enpara.com; bildiğimiz üzere QNB Finansbank ‘ın dijital bankası olup, Enpara.com müşterileri QNB Finansbank müşterilerinin yararlandığı çoğu imkandan da yararlanabilmektedir.

Senin Bankan Kuveyt Türk

Senin Bankan; Kuveyt Türk Katılım Bankası ‘nın dijital bankacılık platformudur. Senin Bankan müşterileri de aynı şekilde Kuveyt Türk Katılım Bankası ‘nın imkanlarından istifade edebilmektedir.

Yapı Kredi Nuvo

Yapı Kredi Nuvo ise; adından da anlayacağımız üzere Yapı Kredi Bankası ‘nın dijital bankacılık platformudur.

Dijital bankacılık artık çağımızın bir gerçeği olmakla birlikte; bu bankalar haricinde kalanların da eninde sonunda dijital bankacılık platformlarını kuracağını, bankaların daha ilerleyen zamanlarda sembolik olarak merkezi yerlerde şubeler bırakıp, şubeleri kapatma yoluna bile gidebileceğini söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here