Havale İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

0
6
Havale Nedir?

Bankacılık terimlerinden bazıları hepimizin bildiği sıradan kelimeler iken, bazılarını hiç duymamış olabiliyor, bunun yanı sıra bazılarını ise sadece ismen biliyoruz. En çok kullanılan bankacılık işlemleri herkesin takdir edeceği üzere para transferi işlemleri. Ancak bunlarda kendi aralarında alt kollara ayrılıyor. Banka hesabınızdan yapacağınız para transferi; transferin niteliğine göre EFT, havale ve virman işlemleri olarak adlandırılıyor. Bu yazımızda daha çok havale işlemi üzerinde durmaya çalışarak sizler için havale işlemi nedir nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım. Öncelikle havale ne zaman hesaba geçer? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Havale banka içi bir işlem olduğu için anında gönderdiğiniz hesaba geçer.

Havale İşlemi Nedir?

Havale işlemi; aynı bankaya ait olan ve farklı kişilere ait olan hesaplar arasında yapılagelen banka transferidir. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken konu; transfer işlemi gerçekleştirilen hesapların aynı bankaya ait olmasıdır. Eğer bu hesaplar aynı bankaya ait olmaz ise; bu durumda yaptığınız para transfer işlemi havale olmayacak, EFT işlemi olacaktır. Sonrasında da sadece belli saatler arasında yapılabilen bir işlem olacaktır. Havale işlemi aynı banka mudileri arasında yapılan transfer olduğu için de herhangi bir zaman sınırlaması olmayacaktır. Havale Nedir? daha iyi anlatmak adına bir örnek verecek olursak; A Bankası ‘nda hesabı olan Ahmet Bey ‘in, yine A Bankası ‘nda hesabı olan Mehmet Bey ‘e para gönderme işlemi bir havale işlemi olacaktır.

Havale Ne Zaman Yapılır?

Şubesiz bankacılık işlemleri banka sektörüne giriş yapmadan önce havale konusunda bir zaman sınırlaması vardı ancak artık böyle bir sınırlamanın olmadığını belirtelim. Yani 7 gün 24 saat boyunca havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik buna resmi tatil günleri, hafta sonu tatil günleri de dahildir. Kısacası havalede bir sınır yoktur.

Havale Nasıl ve Nereden Yapılır?

Havale işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz kanalların sayısı oldukça fazladır. Bunlar; banka şubeleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve müşteri hizmetleri telefon bankacılığıdır. Havale işlemini gerçekleştirmeniz için karşı tarafın IBAN ve Ad Soyad bilgilerini bilmeniz yeterli olacaktır.

İnternet Bankacılığından Havale Nasıl Yapılır?

Son dönemde en çok kullanılan ancak konuya yabancı olanlar bilgi sahibi olmadıkları için kullanmaya çekindikleri havale yöntemlerinden birisi de internet bankacılığı ve mobil bankacılıktır. İnternet bankacılığı üzerinden havale işlemi ile para göndermek isteyenlere kısaca ne yapmaları gerektiğini söyleyelim. Öncelikle; müşteri numarası ve şifre ile internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra PARA TRANSFERLERİ bölümüne girip, buradan da BAŞKA HESABA HAVALE butonuna tıklamaları, karşılarına çıkacak ekranda da; para gönderilmek istenen karşıdaki kişinin IBAN numarasını (bazı bankalar ad soyad isteyebilir) yazmaları ve ödeme ile ilgili açıklama girmeleri ve son olarak ne kadar para göndermek istediklerini belirtmeleri yeterli olacaktır. Bu ilgili bölümler doldurulduktan sonra DEVAM butonuna tıklayarak, işlem tamamlanacak ve para anında karşı tarafa geçmiş olacaktır. Havale işlemi genel itibariyle EFT işlemine göre çok daha kısa sürede karşı hesaba yansıyacaktır. Bunun sebebi; her iki hesabın aynı bankaya ait olan hesaplar olmasıdır.

Havale İçin Banka Para Keser mi?

Bankalar genel itibariyle yapılan para transferleri ile ilgili olarak belli miktarlarda ödeme almaktadır. Ancak bu ödemeler konusunda en az kesinti yapılan işlem havale işlemidir. Havale işlemlerinde alınan ücretler, bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bu ücretlerin genel itibariyle işlem başına 1 TL ile 3 TL arasında seyrettiğini de söyleyebiliriz. Eğer bankanızdan maaş alıyorsanız ve bu konuda maaş ödemesi yapan iş yeriniz ile banka arasında bir anlaşma var ise; genelde havale ve EFT işlemlerini ücretsiz olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca havale ve EFT işlemleri için masraf almayan bankalar olduğunu da yeri gelmişken hatırlatalım.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here