Hangi Bankalar Kefilsiz Kredi Verir

0
4
Nüfus Müdürlüğü Çalışma Saatleri

Bankaların en büyük para kazanç kaynaklarından birisi de hiç şüphe yok ki faiz gelirleri. Faiz gelirlerinde de krediler başta geliyor. Eskiden kredi tahsisinde bankalar daha çok eli açık iken; artık kredi  notunun hayatımıza girmesi sonrasında daha sıkı hale geldiler. Ancak kredi notunun hayatımıza girmesi ile birlikte bazı artılar da olmadı değil. Örneğin kefillik konusunda bankaların tutumu biraz daha yumuşadı diyebiliriz. Halen kefil istemeyen bankalar da yok değil. Şimdi bu yazımızda bankalar neden kefil ister konusundan kısaca bahsederek, Hangi bankalar kefilsiz kredi verir hemen sizlere aktaralım.

Bankalar Neye Göre Kefil İstiyor

Aslına bakıldığında; az önce de söylediğimiz üzere bankalar kefil konusunda çok fazla eskisi gibi tüketicileri sıkmıyorlar. Özellikle düşük miktarlı kredilerde bankaların çoğu kefil istemiyor. Tabii ki  bunun kredi notunuz ile de ilgisi bulunuyor. Kredi notunuz iyi ise; bankalar genelde kefil talep etmiyor. Ancak kredi notunuz düşükse bu durumda bankalar sizden kefil isteyebilecektir. Dikkat edilirse bankaların kredi ile ilgili bilgilendirmelerini okuduğumuzda; kefil talep edilmediği belirtilirken, genelde yazıların sonunda bankanın gerekli görmesi halinde kefil talep edebilme hakkının saklı olduğu da belirtilmektedir. Yani banka bize burada diyor ki; eğer senin kefil istenecek bir durumun yoksa senden kefil istemeyiz, ancak kefil istenecek bir durumun var ise kefil isteyeceğiz anlamı çıkıyor.

Kefil Ne Demek

Kefil; herhangi bir konuda herhangi bir kişinin bir işi yapacağına, bu kişinin o işi yapmaması halinde kendisinin yapacağına dair taahhütte bulunan ikinci bir kişidir. Daha iyi anlaşılması için bir örnek verecek olursak; Ahmet adlı şahsın banka borçlarına kefil olan bir kişi bankaya; Ahmet borcunu öder, ödeyemezse ben ödeyeceğim demektedir. Kanunen de bu böyledir. Banka eğer asıl borçlu Ahmet adlı şahıstan alacağını tahsil edemezse, tüm alacağını Ahmet adlı şahsın kefilinden de tahsil edebilir. Buna kanunda müteselsil sorumluluk denmektedir. Yani borçtan tıpkı asıl borçlu gibi kefil de sorumlu olmaktadır.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz kredi veren bankalara baktığımızda daha çok esnek kuralları bulunan bankalar olduğunu görmekteyiz. Genel itibariyle kefil istemeden kredi tahsisi yapan bankalara baktığımızda; Denizbank, QNB Finansbank, ING Bank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, T.C Ziraat Bankası, Halk Bankası, Odeabank, Vakıfbank, Anadolubank, TEB (Türk Ekonomi Bankası), vs. Gibi bankalar olduğunu görmekteyiz. Buraya adını saymadığımız ve kefil istemeyen daha bir çok banka bulunmaktadır. Ancak tekrar söylediğimiz üzere, çekilmen istenen kredi meblağı yükseldikçe kefil aranma ihtimali de artabilecektir.

Kefilin Durumu da Önemli

Bankanın sizden kefil istemesi halinde şunu da unutmamak gerekiyor ki; o da kefilin durumunun da önem arz ettiğidir. Kredi notu kötü olan ya da bankalara ödenmemiş borçları bulunan bir kişinin kefilliği size bir şey kazandırmayacak aksine kaybettirecektir.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası YOZGAT Şubesi başlıklı makalemizde Garanti Bankası YOZGAT Şubesi, Garanti Bankası YOZGAT Şubesi adresi ve Garanti Bankası YOZGAT Şubesi telefonu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here