Hangi Bankalar Faizsiz Evlilik Kredisi Veriyor?

0
5

Ekonomik büyümesi tüm hızıyla devam eden ülkemizde, özellikle evlilik toplumumuzu bütçe olarak en çok zorlayan durumlardan birisidir. Kredi çekmek isteyen kişiler genellikle kredilerin faiz oranlarına ve ödeme kolaylıkları gibi konulara çok dikkat etmektedirler. Özellikle son yıllarda bankaların sağladığı kolaylıklarla kredi kullanımında çok ciddi bir artış olmuştur. Çeyiz hesabı ve Evlilik için kredi kullananlarda azınlık denilemeyecek kadar ciddi bir orana sahiptirler. Evlilik kredisi çekecek kişilerin bankaların sunduğu koşullara, ödeyememe gibi durumlarda uyguladıkları yaptırımlara çok dikkat etmelidirler.

İhtiyaç kredileri adının altında verilen Düğün ve evlilik kredileri devletin belirlediği alt ve üst limit sınırında faiz oranlarıyla ihtiyaç sahiplerine kredi vermektedirler.

Şuan Türkiye’de faizsiz evlilik kredisi veren hiçbir banka ve özel kuruluş yoktur. 2014 yılının sonunda Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı 25 yaş altı gençlere, 2 yıl sonra geri ödeme koşuluyla verilecek olan devlet kredisi vardır.
Türkiye, Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında genç nüfusa sahip ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Tuik’in 2013 yılında yaptığı İstatistiğine göre,TUİK’in yaptığı açıklamaya göre şuan 76 milyon olan Türkiye nüfusunun 2023 yılında 84 milyon kişi ve bunun %15.1’inin genç nüfus olacağı ön görülüyor. Ayrıca 2050 yılında %16 olan genç nüfusun 2075 yılında %10,1’e düşeceği yönünde bir öngörü var. Birçok gencin korkulu rüyası olan evlilik masrafları evlilik sürecine ve evlenmeye engel olabiliyor. Hal böyle olunca gelecekteki genç nüfus oranı koruyabilmek için hükumet evliliğe teşvik etme amaçlı faizsiz ve 2 yıl sonra geri ödemeli evlilik kredisi verme yoluna gitti.

Peki Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle bakanlık tarafından açıklanan şartların en başında 18-24, Üniversite mezunları için 26 yaş sınırlaması getirilmiştir. Yani faizsiz evlilik kredisi için 17’den büyük, 25’ten küçük, üniversite mezunlarının ise; 27’den küçük olması yönünde yaş sınırlaması getirilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti yasalarında ağır suçlar olarak kabul edilen suç geçmişi yani sabıkası bulunmaması gerekmektedir.
Maddi durumunun iyi olmaması gerekmektedir.Eğer sizlerde bakanlığın belirlemiş olduğu yukarıdaki kriterlere uyuyorsanız, siz veya partneriniz(bay veya bayan) evlilik kredisi için başvuru yapabilirsiniz. Kredi, kadın ve kocaya ayrı ayrı verilmediğini ve tek çatıda toplandığını belirtmekte yarar var.
Ödeme Süreci
Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi 1 yıl geri ödeme gerekmeden maksimum 10.000 TL olarak verilecektir. Kredinin maksimum vadesi 4 yıldır. İlk 1 yıl geri ödeme yapmayacağınızı ve geri kalan 3 yıl içinde ödeme yapacağınızı unutmayın. Başvurunuz onaylandıktan sonra kamu bankaları vasıtasıyla düğün kredinizi alacaksınız. Evliliğin ardından ilk 1 yıl içinde çocuk sahibi olan çiftlerin ödeme sürelerine +1 yıl daha eklenecektir.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here