Halk Bankası Bankamatik Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar

0
13

Halk Bankası her ne kadar bir devlet bankası olsa da; kamu kurumlarındaki o bürokratik ağırlık yerine, özel sermayeli rakiplerine bile taş çıkartır bir dinamikliğe sahip diyebiliriz. Bu dinamikliğinin karşılığını ise; gerek kredi pazarındaki payı, gerek kredi kartı pazarındaki payı ile her geçen gün daha da almaya devam ediyor. Sürekli elektronik alt yapısını daha ileriye taşıyan Halk Bankası; ATM ‘leri, internet bankacılığı, kredi kartları ve Bank 24 Kartları ile dikkatleri üzerine topluyor. Emekli maaşı konusunda en çok ödeme yapan bankalardan birisi olan Halk Bankası ‘nın müşteri kitlesinin bu bölümü de ister istemez yaşlı vatandaşlarımızdan oluşuyor. Bu vatandaşlarımız tarafından çok sık sorulan bir sorulardan birisi de hesap numarasını nasıl öğrenecekleri yönünde. Bu işin kolay bir noktası bulunuyor. O da bankamatik kartları.. Şimdi sizler için Halk Bankası Bankamatik kartında hesap numarası nerede yazar kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız.

Bank 24 Kartın Üzerinde Yazanlar

Tabii ki her kartta olduğu gibi Bank 24 kartın üzerinde de 16 haneli kart numarası bulunuyor. En büyük puntoda yazılan bu numaralar da bizim için en az hesap numarası kadar önem arz ediyor. Bu numaralar dörder haneli olacak şekilde 4 gruptan oluşuyor. Hemen kart numarasının altında yer alan haneye baktığımızda ise; burada Hesap No şeklinde yazılan bir numara olduğunu da görmekteyiz. İşte tam burada yazan numarası ise sizin hesap numaranızdır.

Kart üzerinde yazan diğer bilgilere baktığımızda; kart hamilinin yani sahibinin adı soyadı bilgilerinin de yer aldığınız görmekteyiz. Bunun yanı sıra yeni nesil kartlarda kartın bağlı olduğu hesabın IBAN numarası da yazmaktadır. Kaldı ki; IBAN numarasından da hesap numaranızı, şube kodunuzu da bulabilirsiniz.

Kartın hemen sağ alt köşesine baktığınızda; kartın MASTER CARD, ELECTRON ya da VISA özelliğine göre bu markalardan birisinin sembolü olduğu görülecektir. Bu markaların önemi; internet üzerinden alışverişlerde görülecektir. Alış veriş sırasında bazı e-ticaret siteleri, kartınızın hangi kart markası olduğunu sormaktadır.

Kartın ön yüzünde bulunan bir diğer bilgi de müşteri numarasıdır. Müşteri numaranız bankadan bankaya değişebilmekle birlikte; Halk bankası Bank 24 Kartlarında genelde isim soy isim hanesinin hemen altında bulunmaktadır. Bazı kartlarda müşteri numarasının yazmayabileceğini de yeri gelmişken hatırlatalım.

Kartımızın arka yüzünü çevirdiğimizde ise, beyaz bir şerit olduğuna göreceğiz. Bu beyaz şerit imza bölümü olup, kart sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Ancak günümüzde çoğu tüketici burayı imzalamamaktadır. İmzalamamanın da herhangi bir yükümlülüğü yoktur.

Kartın arka yüzündeki en fazla önem arz eden bilgilerden birisi de CVC güvenlik kodudur. Bu kodun kesinlik yabancılarla paylaşılmaması gerekmektedir. Çünkü kart bilgilerinizi ve CVC kodunuzu bilen bir kişi sizin izniniz olmadan 3D güvenlik özelliği bulunmayan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapabilecektir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here