Gümrük Ticaret Bakanlığı Mersis Sistemi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın ortaya koymuş olduğu en büyük projelerden birisi şüphesiz ki MERSİS sistemidir. MERSİS sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte gerek ticari işletmeler ve gerekse bu konuda görülen bürokratik işlemlere konu kamu kurumları çok ciddi anlamda rahatlama yaşamıştır. Hem vakit alan hem de can sıkıcı birçok işlem MERSİS ile birlikte hızlı ve kolayca yapılmakta ve korkulu rüya olmaktan çıkmıştır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı MERSİS sistemi sayesinde ticari hayatta güven sorunu bir nebze olsun iyileştirilmiştir. Birbirleri ile ticarete girecek firma ve işletme yetkilileri, MERSİS sistemi üzerinden yapacakları sorgulamalar sayesinde gerçekten böyle bir firma olup olmadığını, varsa nereye bağlı olduğunu, tam olarak ünvanı, MERSİS numarası, vb. birçok bilgiye dakikalar içerisinde ulaşabilecektir. MERSİS sisteminin nasıl büyük bir proje olduğunu anlamamız için küçük bir örnek verelim. MERSİS sistemi olmaksızın yukarıda saydığımız işlemlerin çoğunun yapılabilmesi için Türkiye genelinde bulunan tüm Ticaret Sicil Müdürlükleri ‘nin tek tek ziyaret edilmesi ve bu konuda yazılı müracaat yapılması, daha sonra da bu kurumlar tarafından verilecek cevabi yazının

beklenmesi suretiyle olacaktır. Bu iş belki aylar bile alabilecekken MERSİS sistemi sayesinde sadece 1 – 2 dakika içerisinde bitirilmiş olacaktır. Ayrıca gerek işletmeler ve gerekse kamu kurumları açısından kırtasiye masrafı açısından da uzun vadeli düşünüldüğünde ciddi bir kâr sağlanacak, kağıt tüketiminin azalması ile birlikte çevre duyarlılığı konusunda da adım atılmış olacaktır.

Bu hususlardaki kanunlarda yapılan değişiklikler sonucunda; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı MERSİS sistemi ile ilgili ticari işletmelere ve tüzel kişiliklere bir takım zorunluluklar getirmiştir. Bunlardan birisi de MERSİS numarasının ticari işletme ve tüzel kişilikler tarafından; faturalarda, fişlerde, irsaliyelerde, vb. diğer belgelerde zorunlu olarak gösterilecek olmasıdır. Bu kanuna 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle bu tarz belgelerde MERSİS numarasının yazılması zorunlu hale getirilmiştir.

MERSİS sistemi; ticari işletmeler ve tüzel kişiliklerle ilgili bilgi paylaşımında bulunmanın yanı sıra; online olarak ana sözleşme hazırlanması, unvan sorgulama, bazı ödeme ve harçların yatırılması gibi işlemlerin gerçekleştirilmesine de imkan sağlamaktadır. Ayrıca Gümrük Ticaret Bakanlığı MERSİS sistemi üzerine yaptığı çalışmalar ile birlikte online yapılabilen işlem sayısını mümkün mertebe maksimuma çıkartmayı hedeflemektedir. Bu konuda TOBB gibi ticari hayatın iyileştirilmesi amacı güden sivil toplum kuruluşları ile istişareler de yapılmaktadır. Gümrük Ticaret Bakanlığı MERSİS sistemi üzerinden paylaştığı bilgilerle ilgili olarak TOBB gibi diğer sivil toplum kuruluşlarının erişim imkanlarının iyileştirilmesi ve artırılmasını da sağlamıştır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı MERSİS sistemine giriş yapabilmek için http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Login/tabid/110/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx adresindeki linkte tıklamanız yeterli olacaktır. Ancak sisteme giriş yapmak ve bilgi alabilmeniz için üye olmanız gerekir. Üye değilseniz de çok kısa bir süre içerisinde http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/Kullan%C4%B1c%C4%B1Kay%C4%B1t/tabid/108/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx linkine tıklayarak karşınıza gelecek üyelik formunu 1-2 dakika içerisinde doldurup üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Üyeliğinizi tamamlayıp giriş ekranından kullanıcı adı ve şifrenizi yazdıktan sonra artık MERSİS sistemine girmiş olacaksınız.

Gümrük Ticaret Bakanlığı Mersis Sistemi
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Mersis Nedir? başlıklı makalemizde 4448482 mersis, mersis ve mersis amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın