GSS Borç İtiraz

0
10
GSS Borç İtirazı

GSS, uygulamaya girdiğinden bu yana toplumun her kesiminin sağlık hizmetinden yararlanmasının yolu açılmıştır. Bunun öncesinde SGK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı ve diğer sosyal güvenlik kurumları dahilinde olmayanların yararlanamadığı bu durum, bu uygulama ile ortadan kalkmıştır. Bağımsız çalışanların, işsizlerin, ev hanımlarının, düşkünlerin ve yeşil kart sahiplerinin dahi bu uygulama kapsamına alınması sonucunda yaşanabilecek sağlık sorunları karşısında mağduriyet yaşanmasına engel olunmaktadır. Başlatılan uygulamada herkes GSS kapsamında sayılmakta ve prim ödemek ile mükellef tutulmaktadır, ancak gelir düzeyi asgari ücretin 3/1 inden az olan bireylerin GSS primleri devlet tarafından ödenmektedir.

GSS uygulaması başlaması ile birlikte bir takım karışıklıklar ve yanlış hesaplamalar çıkabilmektedir. Özellikle eğitim gören 18 yaş üstü öğrencilerin, yurt dışına çıkan ve bu bölgede eğitim alan öğrencinin ikametini yurt dışına aldırmamasından kaynaklanan yanlış prim hesaplamaları olabilmektedir. Çünkü sistem birey kendi durumunu belgeleyip kuruma sunmadığı takdirde otomatik olarak işlem başlatmakta ve GSS kapsamına alınarak prim ödemek ile yükümlü sayılmaktadır.

Birey GSS kapsamında olduğunu öğrendiği ve belli bir prim borcu olduğunu öğrendiği zaman itiraz etme hakkı bulunmaktadır.  Eğer öğrenci ise öğrenci belgesi ile eğer yurt dışında eğitim alıyorsa ilgili eğitim kurumundan aldığı belgeler ile başvurduğu zaman belgelenen günlerin primleri silinebilmektedir. Aynı şekilde asgari ücretin 3/1 inden az geliri olanlar yine bu durumu belgeledikleri zaman yapılan incelemeler sonucunda GSS prim borçları silinebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here