Google Adsense Tıklanma Başı Kazanç

1
14
Google Adsense Tıklanma Başı Kazanç
Google Adsense Tıklanma Başı Kazanç

Google Adsense Tıklanma Başı Kazanç hizmetinin tıklanma başına vermiş olduğu ücret değişim göstermektedir. Bunun sebebi web sitesi sahibinin, sitesinde bulunmakta olan reklamlardan almış olduğu komisyondur. Reklam sahibi, bütçesine göre bir komisyon belirlemekte ve reklam için belirlemiş olduğu bu komisyonu web sitesi sahibine ödemektedir.

Google Adsense Tıklanma Başı Kazanç

Google Adsense hizmeti içerisinde kullanılmakta olan TBM terimi, reklam veren kişiler tarafından web sitesi sahibine ödenmekte olan tıklanma başı ödemeyi ifade etmektedir. Reklam veren kişiler bu ödemeyi ya da komisyonu kendileri belirlemektedir. Reklamı yapılmakta olan ürünün ya da hizmetin ne olduğu, gördüğü ilgi ve alaka, son dönemlerde revaçta olup olmaması gibi durumlara bağlı olarak reklam ücreti değişmektedir. Ayrıca reklam veren kişiler web sitenizde yayınlanmakta olan diğer reklamlara bakıp buna göre ödemeyi artırabilir ya da azaltabilirler. Örneğin web sitenizde yayınlanmakta olan diğer reklamlar kaliteli ve oldukça fazla tıklanan reklamlar ise tıklanma sayınız yüksek olduğu için reklam veren kişilerin sizin web sitenizi seçme olasılığı artacaktır. Bu durumla doğru orantılı olarak kazancınız da artacaktır. Fakat web sitenizde yayınlanmakta olan diğer reklamlar az tıklanan, revaçta olmayan ve kalitesi düşük reklamlar ise reklam veren kişilerin sizi seçme olasılığı azalacaktır. Bu durum kazancınızı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Adsense para kazanma
Adsense para kazanma

Google Adsense hizmetindeki tıklanma başı para kazanma konusunda kısa bir matematik hesabı yapacak olursak şunu söyleyebiliriz: Web sitenizin TBM’si 0,1 dolar ise ve web siteniz o gün içerisinde 100 kez tıklandıysa günlük kazancınız 10 dolar olacaktır.

Google Adsense kazancınızı artırmak için yapmanız gerekenlerin başında ise İngilizce bir blog açmak gelmektedir. İngilizce blogların TBM oranı ülkemizin TBM oranlarından daha yüksektir. Bu yüzden İngilizce bir blog açarak kazancınızı artırabilirsiniz. Açtığınız blog, konu olarak dikkat çeken ve fazla ziyaretçi çekecek bir blog ise o zaman geliriniz çok daha fazla olacaktır. Bunun haricinde reklamları ekledikten sonra blogla hiçbir şekilde ilgilenmemek, aktif bir şekilde paylaşım yapmamak gibi durumlar da kazancınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bloğunuzda kesinlikle metin reklamları ve görsel reklam seçeneklerini aktif hale getirmelisiniz. Reklamları bloğunuzun bir parçası haline getirdiğiniz zaman kazancını maksimum seviyede değişecektir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here