Gelir Belgesiz Kredi Çekmek

Gelir Belgesiz Kredi Çekmek

Gelir belgesiz Kredi Kullanabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Bankalar müşterilerine kredi ürünü kullandırırken bir çok belge talep edebilir. Bunlardan en önemlisiyse gelir belgesidir. Gelir belgesi olmadan kredi kullanabilmeniz için ise kefil isteyebilirler. Fakat günümüz şartlarında hem kefil bulmak çok zor hem de uygun şartlar taşıyabilen kefili bulmak çok zor. Bankalar sizden temin etmiş oldukları belgelere göre kredi talebinizi değerlendirirler. Fakat bazı bankalar gelir belgesi olmadan da kredi verebilmektedir. Ama gelir belgesiz kredi kullanabilmeniz için bazı şartları taşıyor olmalısınız.

Gelir Belgesiz Kredi Kullanabilme Şartları

Gelir belgesiz kredi kullanabilmeniz için başvuruda bulunduğunuz banka sizin hesap durumlarınızı inceler. Öncelikle o bankadan daha önce kredi kullandınız mı, kullandıysanız ödemelerinizi düzenli yapabildiniz mi? Bankaya ait kredi kartı kullanıyormusunuz, kullanıyorsanız ödemeleriniz gününde yapılmış mı? Eğer başvuru yaptığınız bankadan daha önce kredi kullandıysanız ve ödemelerinizi düzenli yaptıysanız evraksız belgesiz kredi alabilme şansınız artmaktadır. Eğer daha önce kredi kullanmadıysanız ve kredi kartı kullanmıyorsanız yine de gelir belgesiz kredi kullanma şansınız mevcuttur. Fakat daha önce kredi kullanan, kredi kartı kullanan, ödemelerini düzenli yapan kişilerin kredi skorları daha yüksek olabileceğinden ve referans alınabilecek geçmiş bir borç ödeme ilişkisi bulunduğundan şansları daha yüksektir. Bankalar daha geniş araştırma imkanına sahip olabilmek ve ön onay alabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile internet ya da sms yoluyla başvuru yapmanızı isteyebilir.

Bankalar gelir belgesi olmadan veya kefil göstermeden kredi vermeyi pek uygun görmezler. Bu yüzden de gelir belgesiz kredi veren bankaların faiz oranları yüksektir. Çünkü, gelir belgesi ya da kefili olmayanları risk grubunda görürler. Bu durumu sizinde göz önünde bulundurmanız gerekmektedir eğer ki gelir belgesiz kredi kullanmak istiyorsanız.

Kredi Notunuz Gelir Belgesiz Kredi Kullanabilmeyi Etkiler mi?

Kredi notunuz elbette ki gelir belgesiz kredi kullanabilmenizi etkiler. Bankalar hali hazır da kendi müşterisi olanlar hakkında çok daha fazla fikir sahibi olması sebebiyle gelir belgesi olmasa da kredi notu ve risk durumunu kontrol ederek başvurulan krediyi onaylayabilmektedir.

Gelir belgeniz olmaması halinde aylık gelirinizi başka bir şekilde ispatlayabilmeniz, kredi notunuzun yüksek olması ve üzerinize kayıtlı bulunan herhangi bir gayrimenkul olması kredi alabilmenizi kolaylaştırmaktadır. Örnek vermek gerekirse esnaflar için vergi levhası, çiftçiler için çiftçilik belgesi, bireyler için ise başvurduğu krediyi ödeyebileceğini gösteren belge. Burada ki en önemli faktör gelir belgesi sunulamadığı için banka tarafından risk olarak görülmek ve uygulanacak faiz oranının yüksek olması. Eğer ki bankanın aktif müşterisi iseniz ve kredi notunuz da yüksek ise o zaman yüksek faiz oranlarından zarar görmezsiniz. Yüksek faiz oranı gelir belgesi olmadan kredi kullanmak isteyenlerin göze almaları gereken bir durumdur. Gelir belgesiz kredi pek tabii ki kullanılabilir. Ama bankanın güven duyduğu, risk olarak görmediği müşterisi olabilmeniz ve yüksek faiz oranlarından zarar görmemeniz için mutlaka kredi notunuzun iyi durumda olması ve daha önce kredi ve kredi kartı ödemelerine sadık müşterilerinden olmanız gerekmektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Çekmek
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Rotatif Kredi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

“Gelir Belgesiz Kredi Çekmek” üzerine bir yorum

Yorum yapın