Garanti Bankası Ödenemeyen Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır

0
13

Kredi kartları, kredi taksitleri derken hesapsız kitapsız bir şekilde yapılan borçlanmalar tüketicilerin belini bükerken, bir noktadan sonra da artık ödenemeyecek hale gelebiliyor. Bunun sonucunda da maalesef kişinin kredi notu düşüyor, bir daha ne kredi kartı alabilecek ne de kredi çekebilecek hale düşüyor. Borcun ödenmesinin mümkün olmaması ile birlikte ise maalesef kişi hakkııda hukuki süreç başlıyor ve icra memurları kapıya dayanıyor. Sonrasında ise durum daha bir vahim hale giriyor. Ancak durum bu hale gelmeden tüketiciler olarak bazı adımları izlemek elimizi daha da rahatlatabilir. Örneğin ödeyemediğimiz borcumuzu yapılandırarak üzerimizde yükü en azından bir miktar daha hafifletebilir, borcu ödeme için kendimize biraz daha zaman oluşturabiliriz. Bu yöntemler bazen bankadan bankaya fark edebilmekle birlikte; bugünkü yazımızda Garanti Bankası ödenmeyen kredi borcu nasıl yapılandırılır kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız.

Borcunuzu Ödeyememek Herşeyin Sonu Değil

Sonuçta hayatta herşey var; kimi zaman hesaplar tutmayabilir, olmadık işler başa gelebilir. Zamanında kolaylıkla ödenebilen borçlar belli bir dönemde ödenemiyor hale de gelebilir. Borcumu ödeyemiyorum deyip, kaçmak ya da herşeye bitti gözüyle bakmak en büyük hata olacaktır. Böyle yapmak yerine bankamızla irtibata geçmek ve yapılabilecekleri öğrenmek, bu konuda yapıcı adımlar atmak en doğru karar olacaktır. Garanti Bankası da borcunu ödemekte zorlanan müşterilerine karşı bazı imkanlar sunmaktadır. Aslına bakıldığında çoğu banka bu tarz imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlardan birisi de borç yapılandırma imkanıdır. Bunun için ise bazı izlenmesi gereken yollar vardır. Şimdi bunlara bir bakalım.

Krediyi Çektiğiniz Garanti Bankası Şubesi İle Görüşün

Az önce de söylediğimiz üzere böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda ( ki; inşallah karşılaşmazsınız ) yapmanız gereken en akıllıca iş; krediyi çektiğiniz Garanti Bankası şubesine giderek, hatta hatta mümkünse size krediyi kullandıran müşteri temsilcisi ile görüşüp, borcunuzu ödemekte zorlandığınızı, bunun için taksitlerinizin yapılandırılmasını istediğinizi söylemelisiniz. Sonuçta banka çalışanları da biliyor ki, herkesin başına bu tarz şeyler gelebilmektedir. Size bir şekilde yardımcı olunmaya çalışacaktır. Alternatif ödeme yöntemleri, vade süresinin uzatılması, vs. Gibi yollarla çözüm bulunmaya çalışılacaktır. Ancak bunu yaparken önemli olan geç kalmamanızdır. Borcunuzu ödeyemeyip yasal takibe düşerseniz kredi notunuz düşecek, kredi siciliniz bozulacak, bu durumda bankanın size kredi borcunuzu yapılandırma imkanı da ortadan kalkacaktır. Özellikle bu konuyu atlamamalısınız.

Banka Şubesine Gitmeden Önce Alo Garanti ‘yi Arayabilirsiniz

Garanti Bankası şubesine bu konu ile ilgili olarak başvuruda bulunmadan önce; Garanti Bankası ‘nın müşteri hizmetleri numarası olan Alo Garanti  444 0 333 nolu telefonu arayıp, konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yapılandırma için örnek ödeme planları oluşturabilir, aylık ödemelerinizin kaça denk geleceğini de öğrenebilirsiniz. Ancak yine de nihai yapılandırma işlemini yapabilmek için yine de Garanti Bankası şubelerine gitmeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here