Findeks Kredi Notunu Öğrenmek Zorunlu mu

0
6

Kredi notu Findeks tarafından bankaların ve tüketicilerin hizmetine sunulduktan sonra; çoğumuz bankalara gitmeden önce acaba kredi notum kaç, kredi notum düşük mü, bana kredi çıkar mı, vs. Gibi soruları aklımızdan geçiriyoruz. Kredi notunun kullanımının yaygınlaşması ve artık bankaların da kredi notuna bakmadan kimseye kredi ya da kredi kartı vermek istemeyişi nedeniyle vatandaşın aklaında kredi notunu öğrenmenin zorunlu olduğu gibi bir algı da oluşmuş durumda. Şimdi bu yazımızda bu konuya eğilerek; Findeks kredi notunu öğrenmek zorunlu mu değil mi hususunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kağıt Üzerinde Bir Zorunluluk Yok

Öncelikle hemen sorumuzun cevabını verecek olursak; kağıt üzerinde Findeks kredi notunun öğrenmeninin zorunlu olduğuna dair bir zorunluluk yok. Yani öğrenmek isteyen tamamen kendi imkanları dahilinde kendi inisiyatifi ile isterse öğrenebiliyor. Ancak burada bir noktanın da altını hemen çizelim. Kredi notunu öğrenmek her ne kadar zorunlu olmasa da; artık her yerde karşımıza çıktığı için, özellikle bankalar üzerinden sürekli işlem yapan, kredi çeken, kredi kartı alan birisiyseniz ya da ticaretle meşgulseniz, bu durumda bireysel olarak kredi notumuzu takipte kalmakta fayda vardır diyebiliriz. Bunun sebebi ise; artık bankalar dışında ticaretle meşgul olan hemen hemen herkes kredi notuna bakabiliyor. Yani birisinden mal almak istediğinizde, bu kişi sizin kredi notunuza bakmak isteyebilir. Hatta hatta ticarii işlemlere konu olan çeklerde; çek endeksi dediğimiz kredi notuna benzer bir uygulama daha vardır. Bu uygulamada da bir zorunluluk yoktur ancak bu veri; kişinin çek ile ilgili performansını gösterdiği için bunu da takipte kalmak gerekiyor. Kısacası bir zorunluluk yok ancak kredi notumuzu bilmemiz gerekiyor. Ve bu konunun önemi her geçen gün artmaya da devam ediyor.

En Azından Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Sırasında Öğrenin

Eğer bir nakit ihtiyacınız varsa ve bankadan kredi başvurusunda ya da kredi kartı ihtiyacınız varsa ve kart başvurusunda bulunacaksanız; en azından bu başvuruları yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Çünkü kredi notunuz düşük ise maalesef bankalar size kredi vermeye yanaşmayacaktır. Kredi notunuzun düşük olması halinde ise; en azından bir süre kredi notunuzu yükseltecek hamleler yapabilir, daha sonrasında kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır

Kredi notu sorgulama isteyenler için bir çok alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki; tabii ki  kredi notu uygulamasını hayata geçiren Findeks üzerinden öğrenmektedir. Bunun için evvela Findeks ‘e kayıt yaptırmalısınız. Findeks kayıt işlemlerini ise; Findeks ‘in www.findeks.com adresindeki web sitesinden yapabilirsiniz. Kayıt sonrasında da kredi  notunuzu sorgulayabilirsiniz. Sürekli sorgulayan birisi iseniz toplu paketlerden indirimli bir şekilde yararlanabilirsiniz. Bir diğer yöntem de cep telefonundan kısa mesaj göndermek suretiyle kredi notu sorgulamasıdır. Bunun için hangi operatör şirketini kullandığınızın bir önemi olmaksızın 1122 ‘ye TC kimlik numaranız bir boşluk doğum yılınızı yazmanız yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here