Findeks Kredi Notum Faturalarımı Ödemediğim İçin Düşer Mi

0
7

Kredi notunun önemi artınca ister istemez tüketiciler artık hangi konuların kredi notuna etki ettiğini, neyin düşürdüğünü, neyin de kredi notunu etkilemediğini ya da düşürdüğünü bilmek istiyor. Bu konuda merak edilen bir diğer konu da faturalarla ilgili. Bu yazımızda kafalardaki Findeks kredi notum faturalarımı ödemediğim için düşer mi sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız.

Aslına bakıldığında; artık tüm işlemlerimi elektronik ortamlar üzerinden yapıldığı için kayıt dışı işlemler neredeyse yok denecek kadar azaldı. Şimdi faturanın ödenmemesi kredi notunu etkiler mi bakacak olursak; bunun cevabının yerine göre evet olduğunu söyleyebiliriz. Nasıl derseniz ödenmeyen fatura sonucunda size bir ihbarname gönderilecek, bu ihbarnamede borcun ödenmesi, aksi takdirde fatura karşılığı almış olduğunuz hizmetin ( elektrik, su, doğalgaz, telefon, vs. ) durdurulacağı bildirilecektir. Daha sonra alacağınız hizmet durdurulacak, halen ödeme yapılmıyorsa bu durumda kanuni yollara başvurulacaktır.

Kanuni yollar dediğimiz ise; tabii ki  icra yoludur. Alacaklı olan devlet ya da özel kurum söz konusu borç nedeniyle icra işlemi başlatacak. Başlatılan icra işlemi sonrasında da ilgili İcra Müdürlüğü tarafından size tekrar ödeme emri gönderilerek, borcun ödenmesi istenecektir. Borç ödenmediği takdirde haciz işlemleri başlatılacaktır. Sonrasında da bunun kredi notuna olan etkisi yavaş yavaş görülecektir.

Ancak şunu da belirtmek gerekiyor ki; ödenmemiş faturalar nedeniyle kredi notunun düşmesi için konunun illaki bu aşamaya kadar gelmesine de gerek yoktur. Bazı firmalar ödenmeyen fatura borçları ile ilgili olarak farklı yöntemler kullanarak, konu hakkında bankaları bilgilendirip, bunun sonucunda da kredi notunuzun düşürülmesine neden olabilir.

Faturalar konusunda otomatik ödeme talimatı vererek nasıl kredi notumuzun yükselmesini sağlıyorsak;  zamanında ödenmeyen faturalarda kredi notunu olumsuz etkileyecektir diyoruz. Hele hele artık her şeyin elektronik ortamda yapıldığı ve paylaşıldığı bir dönemde…

Düşen Kredi Notu İçin Ne Yapmalı

Kredi notunuz düştüyse; kesinlikle bu konuda bir önlem almalı ve kredi notunuzu tekrar yükselmenin yollarını aramalı, bu yöntemleri de kesinlikle uygulamalısınız. Kredi notunu yükseltmenin yolları arasında; kredi kartı borcunuzu zamanında ödeme, faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verme, hesabınızda para bulundurma, kredi kartı borcunuzun asgarisini değil tamamını bir kerede ödeme, vs. gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Ayrıca düşük miktarda kısa vadeli bir kredi çekip, bu kredinin de taksitlerini günü gününe ödeyerek, bundan kredi notunuzun olumlu olarak etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi notunuzdaki olumlu ve olumsuz yansımalar yaptığınız tek bir işlem sonrası olmayacaktır. Yani bankalar tek bir işlem nedeniyle kredi notunuzu hemen düşürmez, kredi notunuz da aşamalı olarak düşer. Tabii ki  bazı işlemler nedeniyle kredi notunuz sert düşüş de gösterebilir. Burada anlatmak istediğimiz; yaptığınız herhangi bir olumsuz işlem nedeniyle eyvah kredi notum düştü diyip, yelkenleri salmayın, bunun yerine hatanızı telafi etmek adına bir şeyler yapmaya çalışın.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here