Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Geliyor

0
4

Findeks kredi notu uygulaması ile birlikte aynı zamanda, tüketiciler arasında Findeks renkleri dediğimiz bir sınıflandırma da yapmaktadır. Findeks renkleri kırmızı, sarı ve yeşil renklerdir. Şimdi bu Findeks kredi notu renkleri ne anlama geliyor bir bakalım.

Findeks Yeşil Renk

Findeks teki yeşil renk; tüketiciler bakımından risk düzeyinin en düşük olduğu, güven seviyesinin en yüksek olduğu kesim anlamına gelmektedir. Findeks yeşil renk sahibi olanlar bankalar ile ilgili kredi, kredi kartı, vs. gibi işlemlerinde kolay kolay sıkıntı yaşamamaktadır. Her tüketicinin Findeks yeşil renk sınıfında olması gerekmektedir. Bir tüketicinin Findeks yeşil renk grubunda yer alabilmesi için Findeks kredi notunun 1499 ile 1900 arası olması gerekmektedir.

Findeks Sarı Renk

Findeks sarı renge baktığımızda; tüketiciler arasında risk düzeyini orta ve üst seviyede olan, güven derecesi ise nötr ve zayıf kişilerin sınıflandırıldığı grup olduğunu görmekteyiz. Bu grupta yer alan tüketiciler; bankalardan kredi çekerken, kredi kartı başvurusunda bulunurken genel anlamda sorun yaşamakta, bankalar bu kişilere kredi ve kredi kartı verirken tabiri caizse biraz daha nazlı davranmaktadır.  Ancak Findeks sarı renk konusunda bir parantez de açmak gerekiyor. Findeks sarı renk grubunda yer alan tüketicilerin kredi notlarının 900 ile 1499 arası olduğunu görmekteyiz.

Findeks sarı rengin kredi notu skalasına baktığımızda çok geniş olduğu görülecektir. Örneğin; 900 puan sahibi bir kişinin de 1499 puan sahibi bir kişinin de Findeks rengi aynıdır. Bu da biraz mantığa ters gelmektedir. Dolayısıyla özellikle sarı renk açısından konuyu biraz daha ayrıntılı ele almak gerekiyor. Çünkü 1400 kredi notu aslına  bakıldığında iyi bir kredi notudur. Bu kişilerin bankada herhangi bir problem yaşamadan kredi çekmesi ya da kredi kartı alması muhtemeldir. Yani her Findeks sarı renk grubunda yer alan tüketici riskli düzeydedir demek doğru olmayacaktır.

Findeks Kırmızı Renk

Hiç kimsenin yer almak istemeyeceği Findeks renk grubu ise Findeks kırmızı renktir. Bu gruptaki tüketiciler; Findeks tarafından risk düzeyi çok yüksek ve güven derecesi çok düşük olarak sınıflandırılmaktadır. Herhangi bir tüketicinin Findeks kırmızı renk grubuna dahil olması demek, bu kişinin kredi notunun 0 ile 900 arasında odluğu anlamına gelmektedir. 0 ile 900 arasındaki kredi notu ise gerçek anlamda düşük bir kredi notudur. Bu kredi notu ile kredi çekilebilmesi ya da kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi ihtimali imkansıza yakın derecede zayıftır. Bu nedenle özellikle kredi notumuzun bu seviyenin üstünde olmasına ve kırmızı renk grubuna dahil olmamaya özen göstermeliyiz. Bunun için de yapılması gereken mümkün mertebe kredi notumuzu yüksek tutmak olacaktır.

Kredi Notu Neden Düşer

Kredi notunuz bankalara olan borçlarınızı zamanında ödemediğiniz, çok fazla borç yaptığınız, hesabınızı sürekli ekside tuttuğunuz, kredi kartının borçlarını ödemediğiniz ya da sürekli asgarini ödediğiniz gibi sebeplerden dolayı düşmektedir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here