Findeks Kredi Notu Nedir?

0
9
Bedaş-çalışma-saatleri

Kredi notu kişilerin veya kurumların kredibilite durumlarını teknolojik bir sistemle ölçülmesi sonucu ortaya çıkan kredi puanlamasıdır.

Findeks kredi notu kavramı bireyler için oldukça önemlidir. Bankalar müşterilerini T.C. kimlik numaraları üzerinden değerlendirebilmektedir.

Bu sistem insanların mali durumlarını girilen belirli verilere göre hesaplamakta ve bu hesaplama işleminin sonucunda da her bireye bir not vermektedir. Elde edilen bu nota kredi skoru yada kredi notu denir. Bankalar kredi notunu kredi başvurularının değerlendirilmesinde kullanmaktadır.

Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken müşterilerinin findeks kredi notu sorgulama işlemlerini gerçekleştirmekte ve sadece yüksek kredi notuna sahip olan müşterilerinin başvurularını onaylamaktadır. Bu nedenle kredi kullanmak isteyen bireylerin kredi notunun yüksek olması, ödemelerini düzenli olarak yapması ve sadece zorunlu ihtiyaçları için kredi kullanması gerekir. Aksi taktirde kredi kartı başvuruları onaylanmayacaktır. Kredi notunun düşük olması durumunda notu uzun vadede yükseltebilmek için ödemeler mutlaka zamanında yapılmalıdır. Kullanılan kredilerin erken kapatılması da kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here