Findeks Karekodlu Çek Raporu Uygulaması ve Ayrıntıları

0
9

Esnaf olanlar ya da bir yakını esnaf olanlar illaki çek ile ilgili dert yandığına şahit olmuştur. Çekim döndü, ödenecek çek var, çek sahte çıktı, çek karşılıksız çıktı, falan kişiden çek alınır mı, vs. gibi konuşmalar çekle meşgul olan kişilerin illaki olmazsa olmazıdır. Ancak Findeks kredi notundan sonra ortaya koyduğu çalışmalardan birisi olan Findeks Karekodlu Çek Uygulaması ile bu sorunları bertaraf etmiştir diyebiliriz. Şimdi kısaca sizlere sistemi tanıtarak, ayrıcalıklarından bahsedelim.

Karekodlu çek dediğimiz ve üzerinde barkod bulunan çekler artık yakın gelecekte hayatımızın bir gerçeği olacaktır. Kaldı ki; bu konuda bir zorunluluk oluşturması adına alınan kararlar Resmi Gazete ‘de yayınlanarak resmende yürürlüğe girmiştir. Karekodlu çek sayesinde; çekin keşidecisi ile ilgili birçok bilgiye sadece 1 dakikadan daha az sürede ulaşmak mümkündür. Bunun için yapmanız gereken tek şey; Findeks karekodlu çek uygulamasını akıllı telefonunuza indirmek, daha sonrasında da karekodlu çeki bu uygulama üzerinden tarayarak, keşideci hakkında size verilen detaylı bilgilere bakmak olacaktır. Findeks Mobil Uygulamasını IPhone cihazlar için buradan, Android cihazlar için buradan indirebilirsiniz.

Uygulama Sayesinde Hangi Bilgilere Ulaşılabiliyor

Bu konuda meraklanacak hiçbir şey yok; çünkü Findeks ticari işlemlerde tarafların ihtiyaç duyacağı bilgilerin fazlasını çek raporu alan kişiye zaten veriyor. Bu bilgiler arasında; çekin hangi bankaya ait olduğu, çek ödeme geçmişi, çek yaprağı bilgileri, çek trafiği, keşidecinin çek konusunda yasaklılık durumu olup olmadığı, vs. gibi birçok bilgilerin yanı sıra aynı zamanda çek endeksi dediğimiz bir puan da bildirmektedir. Çek endeksi; 0 – 1000 arasında bir puan olup, sistem olarak  kredi notuna benzemektedir. 0 puan en kötü çek endeksi, 1000 puan en yüksek çek endeksi demektedir. Çek endeksi yüksek kişilerden çek almak her zaman risklerinizi daha da minimize etmiş olmanızı sağlayacaktır. Çek endeksinin yanı sıra keşidecinin son 5 yıllık çek trafiğine de sadece 1 rapor ile ulaşabilirsiniz.

Rapor İçin Keşideciden İzin Almak Gerekmiyor

Herhangi bir kişinin çekini sorgulamak ve çek konusundaki geçmişini sorgulatmak için izin almanıza gerek yok. Direkt olarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Bu Hizmet Ücretli mi?

Tabii ki  böyle bir bilgiye ulaşmak bedava olmayacaktır. Ancak Findeks sayesinde bedava olmasa da bedavaya yakın olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Böyle bir rapor almak isteyen kişilerin ödemesi gereken rakam ise; 4 TL + KDV olmak üzere toplam 4,72 TL olacaktır. Bunun yanı sıra toplu çek sorgulama satın alıp, promosyonlardan yararlanarak bu rakamları daha da aşağılara çekmeniz mümkün. Özellikle sürekli çek ile işlem yapan bir işletmeniz varsa bu paketlere yönelmek daha akıllıca.

Sisteme Dahil Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Mobil uygulamayı indirmenin yanı sıra aynı zamanda Findeks ‘e üye olmak gerekiyor. Yeri gelmişken hemen hatırlatalım; Findeks üyeliği ücretsiz. Sadece alacağınız hizmetler karşılığında cüzi ücretler ödüyorsunuz. Üyelik sistemi ticari ve bireysel olarak ikiye ayrılmış durumda. Size uygun olan hangisi ise oradan üye olmanız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Mersis Nedir? başlıklı makalemizde 4448482 mersis, mersis ve mersis amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here