Faizsiz (İslami) Kredi Veren Bankalar

0
8
Faizsiz (İslami) Kredi Veren Bankalar

Vatandaşlarımızın bankacılık sektörünü kullanmak suretiyle ihtiyaçlarını karşıladıkları ürünler arasında krediler ilk sıralarda gelmektedir. Ülkemizde birçok banka müşterilerinin gerek ihtiyaçlarına yönelik olarak gerekse de belirli ihtiyaca yönelik olarak kredi kullandırmaktadırlar. Bankalar tarafından kullandırılan kredileri faizsiz, faizli ve İslami usule göre değişiklik göstermektedir. Faizsiz krediler bankaların müşterileri için zaman zaman kampanya yapmak suretiyle kısa vadeli olarak kullandırmış olduğu ihtiyaca veya araç alımına yönelik olarak kullandırmış oldukları kredilerdir. Faizli krediler yine bankaların müşterileri için kullandırmış oldukları ve vade süresine göre çekilecek olan anapara miktarına göre verilen kredilerdir. İslami şartlara göre verilen krediler ise son yıllarda insanların dini duygularındaki hassasiyete bağlı olarak bankalar tarafından kendi bünyelerine alınan kredi türü olup tamamen faizsiz kredi türleri içerisinde yer almış olsa da aslında kar-zarar mantığına göre değişen kredi türüdür.

İslami Şartlara Göre Kredi Veren Bankalar

İslami usule göre bankacılık faaliyetleri uzun bir süredir hem ülkemizde hem de tüm dünyada kullanılan bir sistemdir. Bu şekilde faaliyet gösteren bankalar müşterilerinin talepleri doğrultusunda tüm bankacılık işlemlerini İslami sınırlar çerçevesinde faizsiz olarak gerçekleştirmektedir. Bankacılık işlemleri arasında yer alan kredi ürünleri de bu bankalarda ya 0 faizli ya da kar-zarar ortaklı olarak kullandırılmaktadır. İslami usule göre hizmet veren bankalar genellikle ülkemizde katılım bankaları olarak nitelendirilirken bu bankalar aracılığıyla kredi ürünlerini de İslami usullere göre kullanmak gayet mümkündür. Bunun yanında faizli sistemle hareket eden bankalar daha fazla müşteri kapma adına İslami usullere göre konut, ihtiyaç, araç vb. kredileri müşterilerinin talepleri doğrultusunda kullandırmaktadırlar.

Helal Kredi Veren Bankalar

Dini duyguları hassas olan vatandaşlarımız arasında İslami usullere göre kredi kullanmak isteyen banka müşterileri ilk olarak ülkemizdeki katılım bankalarını kullanabilirler. Konut, araç ve ihtiyaç kredilerini helal olarak almak isteyen banka müşterileri ülkemizde özel sermaye destekli olan Türkiye Finans Bankası, Kuveyt Türk Bankası, Albaraka Türk Bankasıyla birlikte kamusal sermaye destekli Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankalarını kullanabilirler. Bu bankaların sadece kredi hizmetleri değil diğer tüm bankacılık işlemleri İslami usullere göre işlemektedir. Bu bankalar üzerinden kredi kullanmak isteyen banka müşterileri ilk olarak bankaların hizmet kanalları üzerinden hangi ihtiyacına yönelik olarak kredi kullanmak istiyorlarsa onun başvurusunu gerçekleştirmelidirler. Talebin bankaya iletilmesiyle birlikte katılım bankaları müşterinin kredi miktarına ve geri ödeme vadesine göre kar-zarar oranını hesaplayıp talepte bulunan müşterisine iletmeleri gerekmektedir. Katılım bankaları üzerinden kredi kullanmak isteyen vatandaşlarımız çekmek istedikleri tutara göre bankaya ne kadar borçlanacaklarını kar-zarar oranını otomatik hesaplayan uygulamaları kullanabilirler. İslami usule göre kredi veren bankalar arasında katılım bankaları olduğu gibi aynı zamanda sıfır faizli olarak kredi veren bankalar olup bu bankalar belirli dönemlerde müşterilerine faizsiz kredi kullandırmaktadır. Sıfır faizli kredi veren bankalar arasında Şekerbank, Halk Bankası, Garanti Bankası ve Denizbank gibi bankalar yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here