Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
9
Refinansman nedir

Her geçen gün farklı şekillerde tasarlanan binalar, herkesin ortak hayali olan ev sahibi olma isteklerini daha da cezp edici bir hale dönüştürmektedir. Eski zamanlarda oldukça yüksek fiyata satılan daireler ve krediyle ev almak isteyenlerin kredi faiz oranlarının da yüksekliğinden etkilenmesi gibi bir sürü olumsuzluk sayılabilirdi. Ancak günümüzde muhteşem görünüşlü bir daireye uygun faiz imkanlarıyla çeşitli bankalardan kredi kullanımıyla kavuşmanız mümkündür. Peki, Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Almak istediğiniz evin tamamına ya da yarı fiyatı için kredi kullanmak istiyorsanız, öncelikle bankalar arasındaki araştırmanızı en ince ayrıntısına kadar özenle yapmalısınız. Bunun yanı sıra hazır kredi çekilecekken 3-4 bin ev için gerekli tutardan daha fazla olsun düşüncesi, kredi faiz oranının da yükseleceği anlamına geldiğini unutmayınız.

Ayrıca bankaların aylık faiz oranları oldukça önem teşkil etmektedir. Çünkü bu sizlerin çekeceğiniz tutar üzerine vade farkıyla birlikte eklenecek ve ortalama 4-6 bin arasında fark olacaktır. Çok uzun vadeli kredi kullanımlarında, ana paranın üzerine eklenen faiz oranı neredeyse ana para miktarına ulaştığından ötürü, imkanların el verdiği doğrultuda kısa vadeli kredi kullanılmalıdır. Kısa bir süre öncesine kadar herhangi bir bankadan kredi kullanımı yapıldığında dosya masrafı 300 ile 500tl arasında değişmekteydi. Ancak yeni yasalara göre Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Konusunun en önemli detaylarından kalkan dosya masrafı, sizlerin çalışmak istediğiniz banka tarafından tahsil edilip edilmediğini önceden öğrenmek yararınıza olacaktır.

Kredi kullanımında 12 ay üstü ödeme koşulunda kullanılıyorsa, o zaman kredi faiz hesaplaması aylık değil yıllık maliyet oranı üzerinden hesaplanmalıdır. Bu hususa dikkat etmediğinizde çekilen tutar üzerine ciddi bir faiz oranı eklenebilir. Bununla beraber istediğiniz kredi tutarı onaylandığında tarafınıza hazırlanan sözleşmeyi mutlaka son kelimesine kadar okumalı ve bilginiz dışında sigorta, ekspertiz, ipotek tesis ücreti gibi çeşitli işlemler sizlere yansıtılmışsa gerekçesini bankanızdan önceden isteyebilesiniz. Krediyi çekip evinizi aldınız ve sıra ödemelere geldi. Her ödediğiniz kredi taksitinin makbuzunu olası banka sorunlarınıza karşı mutlaka saklamalısınız. Son olarak Ev Kredisi Çekerken Dikkat Nelere Dikkat Etmeliyiz? Sorusu için en önemli husus aylık ödeme planına dikkat etmeniz gerektiği söylenebilir. Aylık taksit tutarını öderim diyerek yüksek tatar ve ödeme zorluğu çekerseniz, bu sizin için ciddi sıkıntılar içerebilir. Bu nedenle her zaman ödeyebildiğiniz tutarın biraz altında bir meblağ olarak aylık ödemelerinizi ayarlamanız yerinde bir karar olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here