Ev Hanımlarına Sigorta

0
6
Ev Kadınlarına Sigorta

Devlet, 15 milyona yakına ev kadının sigortalı olabilmesi için çalışmalarını hızlandırıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar Ev Hizmetlerinde Çalışanlara Sigortalılık başlığı altında yürütülüyor. Bu çalışma ile 5 bin anneye iki yıllığına 114 milyon liralık mali destek sağlanacak. Bu kapsamda Türkiye İş Kurumu bünyesinde kadınlara yönelik iş istihdamı garantili kursların sayısını artırılıyor.

Türkiye’de iş gücüne katılmayan yaklaşık 28 milyon kişinin yarıdan fazlasını ev kadınları oluşturuyor. Ev kadınlarının yüzde 80’i eşinin sigorta kapsamından yararlanırken, bu kadınların hiçbir gelirleri bulunmuyor.

Ev kadınlarına isteğe bağlı sigorta primi yatırması konusunda teşvik edilirken, evden ve uzaktan çalışmaları konusunda yeni projeler hazırlanıyor. İŞKUR aracılığıyla yapılacak çalışmalarla belirli kadın gruplarına yönelik istihdam garantili kursların sayısı artırılması planlanıyor. Ev kadınlar için iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri meslek edindirme faaliyetlerine odaklanılacak.

Ev kadınlarına, iller bazında yapılacak iş piyasası analizleriyle istihdamı ön plana çıkaran sektörler belirleniyor. Bu sektörlerde iş gücünü yetiştirme kurslarına önem verilirken, kadınların sorumluluğunda ki bakım yükümlülüğünü azaltacak yeni önlemler alınacak.

Ev hizmetlerinde çalışan kadınların sigortalı çalışmaları özendirilecek. Çocuk sahibi olan kadınların iş gücü piyasasından ayrılmalarını önlemeye yönelik yeni planlamalar yapılacak. Evden iş yapanların da emeklilik haklarına erişebilme imkanları sağlanacak.

Ev kadınları bu kapsamda bağlı oldukları ilin İŞKUR müdürlüklerine başvuru yaparak kendileri için hazırlanmış kurslara başvuru yapabilirler, bu kurslar sayesinde aynı zamanda eğitim alırken hem sağlık sigortaları yatacak hem de günlük belirlenen bir ücret kendilerine aylık olur takdim edilecektir.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here