Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

0
8
Ev hanımlarına kredi veren bankalar

Kredi başvurusu sırasında bildiğimiz üzere, bankalar tarafından kredi başvurusu yapan kişilerde aranan özelliklerden birisi de SGK ‘lı olmasıdır. Yani bir nevi kredi başvurusu yapan kişinin çalışan kişi olması istenmektedir. Zaten kredi başvurusu yapmak isteyenlerin ibraz etmesi gereken belgeler arasında gelir durum belgesi de bulunmaktadır. Ancak herhangi bir geliri olmayan kişilerin de kredi çekebilmesi mümkündür. Bu kesimlere örnek olarak; ev hanımları, öğrenciler, vs. gibi geliri olmayan grupları sayabiliriz. Tam da bu konuyla ilgili olarak bu yazımızda; ev hanımlarına kredi veren bankalar üzerine sizlere bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Bankalardan kredi almanın kurallarına genel anlamda baktığımızda; ev hanımlarının kredi çekebilmeleri pek mümkün görünmese de bunun bazı yolları vardır. Burada amaç bankalara krediyi geri ödeyeceğimize dair bir fikrin oluşmasını sağlamaktır. Yine bu borcun ödenmeyecek olması durumunda da bankanın alacağını garanti altına alacak bazı hamleler de ileri sürülebilir. Buna örnek olarak bir kefil aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmayı söyleyebiliriz. Sonuçta kredi sözleşmesine imza atacak bir kefil, tıpkı asıl borçlu gibi kredi borcundan sorumlu olacağı için bankalar, kefil gösteren ev hanımlarına kredi konusunda esnek davranmaktadır.

Tabii ki ev hanımı da olsa her tüketicinin bankalar nezdinde bir kredi notu bulunmaktadır. Kredi notu belirlenirken tek etkili faktör kişinin aylık geliri değildir. Aylık gelirden ziyade, bu kişinin bankalara olan borçlarını zamanında ödeyip ödemediği, daha önceden kredi kullanıp kullanmadığı gibi hususlar daha fazla önem arz etmektedir. Dolayısıyla kredi notu yüksek olan bir ev hanımı çalışmıyor dahi olsa, uygun şartların oluşması halinde kredi çekebilecektir.

Kefil ve kredi notunu saydıktan sonra; ev hanımlarının kredi kullanmasında etkili olan bir diğer husus ta adına kayıtlı olan herhangi bir mal olmasıdır. Bu bir araç ya da bir arsa veyahut ta bir ev olabilir. Bu mal varlıklarından herhangi birisini ipotek ettirmek kaydıyla da ev hanımları bankalardan kredi kullanabilir. Hatta düşük tutarlı kredilerde bankalar bu mal varlıkları için ipotek talebinde bile bulunmayabilir.

Ayrıca ev hanımlarından, bankada hesabı olan ve bu hesabında parası bulunan kişilerin kredi kullanması daha kolay olacaktır. Özellikle böyle bir hesap bulunan bankadan kredi başvurusu yapılması halinde ise; bu banka tarafından kredi tahsis daha da kolay yapılacaktır.

Emekli olan ev hanımlarının kredi kullanması konusu, özellikle PTT kredileri ile daha rahatça çözüme kavuşturulmaktadır. PTT ‘nin anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla kredi başvurusunda bulunan emekli ev hanımları, kredi notları düşük seviyede değilse, makul miktarlardaki kredi başvurularından genelde olumlu sonuç almaktadır.

Son olarak; kredi başvurusu konusunda kolay bir yöntemden bahsederek yazımızı sonlandıralım. Kendisine kredi çıkıp çıkmayacağını merak eden ev hanımları SMS ile kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirler. Başvuruları ile ilgili kendilerine yine SMS ile bilgi verilecek, ne kadar kredi çekebilecekleri ilgili banka tarafından bildirilecektir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here