Ev Alana ‘Konut Hesabı’ Desteği

1
17
Konut Hesabı Desteği

Konut Hesabı desteği 26 Ağustos’ta başladı. Devlet konut hesabı açan vatandaşların birikimine yüzde 20 katkı veriyor. Söz konusu katkı 15 bin TL’yi geçemeyecek ve sistemde en az 3 yıl kalma şartı aranacak.

Konut almak isteyenleri teşvik edecek ‘konut hesabı’ uygulaması 26 Ağustos’ta başlıyor. Konut satın almak için oluşturulan birikimlere devlet, yüzde 20’ye varan oranda katkı sağlanacak. Söz konusu katkı 15 bin lirayı geçemeyecek. Devlet katkısı ödemesine hak kazanmak için gerekli şartların tamamını sağlayan vatandaşların,başvuru yapmak için nüfus cüzdanlarıyla mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açmaları gerekiyor.

Konut Hesabı talebinde bulunan kişinin, ilgili yasanın yürürlüğe girdiği 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla üzerine kayıtlı müstakil bir konut tapusu bulunmaması, sonradan da konut tapusu almamış olması gerekecek. Devlet katkısı sadece ilk konut alanlara verilecek. Hesap açılırken bankaya bu konuda beyanda bulunulacak.

Konut Hesabı, açılışında bir kere olmak üzere, ödemelerin üst sınırı olarak belirlenen bin liranın üzerinde, 30 bin lirayı aşmayacak bir tutar yatırılabilecek. Hesabın Türk lirası türünde olması istenen uygulamada, en az 3 yıl sistemde kalınması gerekiyor. Hesaba kadar fazla birikim sağlanırsa devlet yardımı da o kadar fazla olacak. Konut hesabına ilişkin ödemeler düzenli yapılması gerekiyor. Vatandaşlara, bir dönem içerisinde en çok 2 kez çekim hakkı verilecek. Belirlenen şartların birinin ihlali durumunda ise hesap ‘konut hesabı’ statüsünden düşürülecek.Bir kişinin sadece bir konut hesabı olabilecek. Ortak hesaplar, konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek ve hesap bankalar arasında taşınamayacak. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da konut yardımı alabilecek.

Konut Hesabı desteğinde, en yüksek 15 bin lira olan devlet katkısının tamamından yararlanabilmek için en az 60 ay (5 yıl) hesaba para yatırılması gerekiyor. 60 aylık süreçte 75 bin lira biriktirenler 15 bin lira devlet katkısından yararlanabilecekler. Hesaba para yatırma süresi 48 ile 59 ay arasında olanlar yatırdıkları paranın yüzde 18’i oranında ve azami 14 bin lira katkı sağlayabilecekler.

Konut Hesabı desteğinden yararlanmak için aranan koşullar şöyle:

  • Türk vatandaşı olmak
  • 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla konut sahibi olmamak
  • Asgari üç yıl hesaba düzenli ödeme yapmak
  • Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7 Nisan 2015’ten sonra başka bir konut edinmemiş olmak
  • Konutu aldıktan sonra en geç 6 ay içinde bankaya başvurmak

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here