Esnaflara Kgf (Kredi Garanti Fonu) Destekli Kredi

0
9

Ekonominin canlanması adına yapılan düzenlemeler kapsamında bu konuda en büyük destek KOBİ ‘ler ve esnafa verildi. Özellikle esnaf ve KOBİ ‘nin kredi alma konsunda sıkıntı yaşayanlarının, bu sıktıntılarının çözülmesi adına esnaflara KGF (Kredi Garanti Fonu) destekli kredi tahsisi yapılması  için gerekenler yapılıyor. Şimdi Esnaflara KGF (Kredi Garanti Fonu) Destekli Kredi ile ilgili detaylara birlikte bir göz atalım.

Kredi Garanti Fonu Destekli Kredi Nedir?

Kredi notu uygulamasının hayata geçirilmesi sonrasında kredi notu düşük olan esnaf ve KOBİ ‘lere gerek KOSGEB kredilerinden olsun gerekse de bankaların kendi bünyesinde vermiş olduğu kredilerden yararlanmak zorlanıyor. Bu konudaki sıkıntı ve problemlerin her geçen gün artması ile birlikte;  1994 yılında TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) öncülünde ve çalışmaları sonucunda Kredi Garanti Fonu denilen bir fon kurulmuş, bu fon kredi almak isteyen ve gerekli şartları yerine getiren esnaf ile KOBİ ‘ye kefil olmaya başlamıştır. Bankalar da böyle bir kefalet karşısında kredi verme konusunda KOBİ ve esnaflara daha esnek davranmaya başlamış, makul seviyeli kredi ihtiyaçları karşılanmıştır. Yakın zaman önce Kredi Garanti Fonu ‘nun kefalet edeceği miktar devlet yetkilieri tarafından yükseltilmiş ve daha fazla kişinin kredi almasının önü açılmıştır. İşte bu kefalet ile alınan kredilere Kredi Garanti Fonu destekli kredi denilmektedir.

Nasıl Başvurulur?

Kredi Garanti Fonu desteği ile bir kredi çekmek istiyorsanız; Kredi Garanti Fonu ‘na ya da anlaşmalı bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca KGF ‘nin internet sitesi üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. KGF ‘nin internet sitesi www.kgf.com.tr ‘dir. Kredi Garanti Fonu ‘na başvurmak isteyenler için her ilde şube olmadığını da hatırlatalım. Eğer bulunduğunuz ilde bir KGF şubesi yoksa bu durumda Kredi Garanti Fonu ile anlaşmalı bankalara başvurmanız gerekecektir.

Hangi Bankalar KGF Destekli Kredi Veriyor

Kredi Garanti Fonu desteği ile kredi veren bankalara baktığımızda; Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, ING Bank, T.C. Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, TEB ( Türk Ekonomi Bankası), Burgan Bank ve Şekerbank ‘tır. Kredi Garanti Fonu desteği ile kredi veren katılım bankaları ise Türkiye Finans Katılım Bankası ve Albaraka Türk Katılım Bankası ‘dır.

Nefes Kredisi

Yakın zaman önce Denizbank ve T.C. Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmalar sonucunda Nefes Kredisi adı altında esnaf ve KOBİ ‘lere özel bir kredi finansmanı da sağlanmıştır. Bu krediden yararlanmak isteyenlerin iflas durumunda olmamaları, devlete vergi ve SGK prim borcu olmaması ile yine takibe düşmüş banka borcu olmayanlar yararlanabilmektedir. Kredinin özelliklerine bakacak olursak; vade süresinin 12 ay olduğunu, faiz oranının % 0,82 olduğunu ve en fazla 150 bin TL olarak verilebildiğini görmekteyiz.

KGF İletişim

Kredi Garanti Fonu ile ilgilli kafanıza takılan bir konulara ilişkin sorularınızı sormak için 0 312 219 44 44 nolu telefon üzerinden yetkililerle irtibata geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Çekmeden Önce Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evin ne kadarına kredi, konut kredisi ve konut maliyet hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here