Esnaf Fonu Nedir? Esnaf İşsizlik Fonu Ayrıntıları

0
7
Esnaf Fonu Nedir?

İflas gibi elinde olmayan nedenlerle (mücbir sebep) dükkanını, işletmesini kapatmak zorunda kalan esnaflara belirli bir süre, işsizlik maaşında olduğu gibi, ödeme yapılması planlanıyor. Bunun için ‘İşsizlik Fonu’ gibi ‘Esnaf Fonu’ kurulmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda mücbir sebeple bakkal, berber ya da bir başka meslek grubundaki esnaf dükkanını kapatırsa belirli bir süre belirlenen miktarda Esnaf Fonun’dan maaş alabilecek. Ne kadar süreyle ve hangi miktarda ödeme yapılacağına ise henüz karar verilmedi. Hazine’nin belirli bir sermaye koyacağı Fon için esnaf ve sanatkar odaları da belirli miktarda bütçelerinden destekte bulunacak. Esnafların aidatlarından bir miktarda ‘Esnaf Fonu’na gidecek. Ancak esnafa ilave herhangi bir maliyet yüklenmeyecek. Fon kurulması için Kanuni düzenleme yapılacak.

İşsizlik Fonu benzeri bir yapının esnaf için de kurulmasına yönelik çalışma başlatıldığı biliniyor, küresel ekonomik gelişmeler ve piyasalardaki dalgalanmalar esnafı da olumsuz yönde etkiliyor. Esnafın elinde olmayan nedenlerle dükkanını kapatması halinde ona azda olsa bir destek sunmayı planlanıyor. Önümüzdeki günlerde ödeme miktarı ve süresine ilişkin detaylar da netleşmesi bekleniyor. Esnafa işsizlik maaşı verilmesinin yanı sıra düşük faizli kredi çalışmasının da kapsamının genişleyeceği belirtiliyor.

Esnaf Fonu kurulmasına yönelik çalışmalar sürerken, İşsizlik Fonu’ndan işsiz kalanlara ödenen miktar da artıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre işsizlik sigortası ödemelerinin başladığı 2002 Mart ayından 2016 Ekim ayı sonuna kadar yaklaşık 5 milyon kişiye 13.6 milyar TL’lik ödeme yapıldı. İşsizlik sigortasından faydalanma koşullarının esnetilmesine yönelik çalışma yürütülüyor. Hem gün sayısının indirilmesi hem de kendi kusuru ile işten çıkanlarında sistemden yararlandırılması konusu da masada bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here