Enlasyon Ne Demek ve Enflasyon Türleri Nelerdir

0
5
Muhtarlık Çalışma Saatleri 2017

Genelde ekonomisi küçük ve gelişmekte olan ülkelerin başının belası olan Enflasyon bir çok ekonominin kilitlenmesini ve sosyal yaşımı olumsuz olarak etkilemektedir. Enflasyon kısaca ürünlerin  sürekli pahalanması ve yaşam kalitesinin düşmesi anlamını çıkarabiliriz. Genel anlamda Enflasyon piyasada dolaşımda olan paranın değer kaybetmesi, alınan ürünler ve parasal hizmetlerin sürekli ve karşı konulamaz zamlanması anlamına gelmektedir.Enflasyon oranları yüksek istenilmediği gibi çok düşmesi de ekonominin bozulmamasının bir göstergesidir.Belli bir oran üzerinde sabit kalması ekonominin dengede kalması anlamına gelmektedir. Belli başlı enflasyonun nedenleri vardır bunlar;

  1. Üretimin azalması
  2. İşsizliğin artması
  3. Yabancı kaynaklardan borç alınması veya karşılıksız döviz, altın ve para girmesi
  4. Devletin uyguladığı yanlış ekonomi politikaları
  5. Önlenemeyen zamlar

Bu saydığımız maddelerin yanında daha enflasyonu etkileyen birçok neden vardır.

Enflasyon temelde 3 ‘e ayrılır. Bunlar Talep, Arz ve Maliyet  Enflasyonlarıdır.

Talep Enflasyonu

Serbest bir ekonomi de sunulan üründe veya hizmetin üretimde veya sunumunda aksaklık veya toplam talebi karşılamakta güçlük çekiliyorsa bu ürün veya hizmette bir fiyat artışının olması kaçınılmazdır.Tüketimin artışının doğal sonucu olarak ürünlere belli miktarlarda fiyat artışı olur.Bu fiyat artışı genellikle talep artışından kaynakladığı için talep enflasyonu olarak adlandırılır.Tabi ki daha fazla üretim için mesailer ve üretim aşamasında çalışan emekçilerin ücretlerine zamlarla talep enflasyonu harekete geçmiş olacak.Bu zamlarda ürünlere dolaylısız olarak fiyatlara yansıyacaktır.

Arz Enflasyonu

Talep Enflasyonu ve Arz Enflasyonu genelde karıştırılır.Arz Enflasyonunu sade bir dille anlatacak olursak;  Serbest bir ekonomide üretilen ürünler sabit ise  piyasada bu ürünlere talep azalıyorsa ve artan maliyetleri karşılamak adına ürünlere zamlar yapılıyorsa bu enflasyon türüne de Arz Enflasyonu denmektedir.

Maliyet Enflasyonu

Serbest bir ekonomide üretim yapan firmalar arasında rekabetin bozulması sonucunda girdi fiyatlarında yükseliş olması maliyetlerin artmasının doğal bir sonucudur. Her türlü maliyeti arttıran unsur ve neden maliyet enflasyonunu harekete geçiren sebep olarak düşünülür. Kısaca maliyet enflasyonu; Üretim aşamasında kullanılan veya sarf edilen ürün veya emekte karşılaşılan fiyat artışlarının fiyatlara yansıtılması olarak açıklayabiliriz. Tabii ki giderleri düşürmek Maliyet Enflasyonun önüne geçmek için önemli bir seçenektir.

Dünya Genelindeki Ülkelerin Enflasyonun Durumu

Dünya genelinde gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyon oranının daha düşük oranlarda seyrettiğini görmekteyiz. Şimdi birkaç ülkenin ortalama enflasyonunu oranını sizlerle paylaşmaya çalışalım.

% 0 ile 2 arasında enflasyona sahip ülkeler : Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İspanya, Portekiz, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya, vs.

% 2 ile 4 arasında enflasyona sahip ülkeler : Avustralya, Çin, Suudi Arabistan, Libya, Cezayir, vs.

% 4 ile 7 arasında enflasyona sahip ülkeler : Meksika, Brezilya, Türkiye, Rusya, vs.

% 30 ile 45 arasında enflasyona sahip ülkeler : İran, Nijerya, vs.

Türkiyede Enflasyonun Durumu

Türkiye enflasyon oranları son birkaç yıldır yükselişe geçmekle birlikte % 4 – 7 arasında olarak kabul edilmektedir. Son 5 – 6 aydır yaşanan döviz kuru enflasyon beklentilerini yükseltmiştir. T.C. Merkez Bankası ‘nın en son enflasyon beklentisi ise % 8 civarındadır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here