En Uygun Trafik Sigortası Yapan Firmalar 2019

0
8
En uygun trafik sigortası yapan şirketler

Trafik Sigortası Nedir?

Trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtların yaptırmak zorunda oldukları, motorlu taşıtın kusurlu davranışlar nedeniyle karşı taraf/taraflara verdiği maddi zararları kapsayan bir sorumluluk sigortasıdır. Sigorta kapsamında kişi başı vefat ve tedavi teminatı, kaza başına vefat ve tedavi teminatı ile araç ve kaza başına maddi hasar teminatı olmak üzere 3 teminat vardır. Yapılacak tazminler zarar gören ile sigortalı araç kullanıcısının kusurları oranında belirlenir.

Yaptırılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası her ne kadar zorunlu bir sigorta türü olsa da yaptırılmasının faydaları oldukça fazladır. Trafikte her gün irili ufaklı yüzlerce kazanın meydana geldiği düşünüldüğünde ufak bir dikkatsizlik sonucu yaşanabilecek kazalar neticesinde maddi sorun yaşamayı da önler.

Trafik sigortası bulunmayan araçların trafiğe çıkmaları yasak olup tespiti halinde bu araçlar ilgili kanuna istinaden trafikten men edilir. Dolayısı ile araç otoparka çekilir ve ancak sigorta yaptırıldıktan sonra teslim alınabilir. Tabii bu arada sigortasız trafiğe çıkma cezası ve otoparkta kaldığı süre için de ayrıca bir ödeme yapılması gerekir.

Kasko Sigortasından Farkı Nedir?

Trafik sigortası yasalarla zorunlu hale getirilmiş ve yaptırılmaması halinde araç sahibine çeşitli yaptırımlar uygulanmasına sebep olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası, poliçeye konu aracın karşı tarafa vereceği zararların tazmini için düzenlenir. Diğer taraftan kasko sigortası ise araç sahibinin isteğe bağlı olarak yaptırabileceği, yaptırmaması halinde herhangi bir ceza vs. ile karşılaşmayacağı sigorta türüdür. Kasko poliçelerinin kapsamı kaza vs. sonrasında poliçeye konu araçta meydana gelebilecek hasarların tazminidir. Sadece trafik kazası değil su baskını, deprem vs. doğal afetler ile hırsızlık, kundaklama gibi diğer insanlar tarafından verilebilecek zararları da tazmin eder. Trafik sigortalarında poliçenin kapsamındaki teminatlar ve limitleri asgari olarak Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenirken kasko sigortalarında teminatlar ve limitleri sigorta şirketlerinde serbestçe belirlenebilir.

Fiyat Neye Göre Belirlenir?

Trafik sigortası zorunlu bir sigorta türü olduğundan tüketicilerin yaptırması zorunludur. Sigorta şirketlerinin tüketicilerin bu durumundan yararlanarak poliçe fiyatlarını çok yükseltmemeleri için tavan fiyat uygulaması getirilmiştir. Bu kapsamda Hazine Müsteşarlığı her yıl bir tavan fiyat belirler ve sigorta şirketleri de bu tava fiyat içerisinde kalmak kaydıyla diledikleri gibi fiyat belirleyebilirler. Sigorta şirketleri fiyat belirlerken araç sahibinin ikamet ettiği şehir, aracın ticari işlerde kullanılıp kullanılmadığı, araç sahibinin kaç yıldır araç sahibi olduğu ve daha önce karıştığı kazalar gibi bilgiler dikkate alınır. Ayrıca sigorta şirketlerinin kendi istatistikleri ve verdikleri ek hizmetler de fiyatı etkileyen unsurlar arasındadır.

Daha Öne Karıştığım Kazalar Nasıl Etkiler?

Trafik sigortasında sigorta yapılan araçlar 7 sınıfa ayrılmıştır. 1. Sınıf en riskli araçlar sınıfı iken 7. Sınıf en az riskli araçlar sınıfıdır. İlk defa sigorta yapılan araç/sürücü 4. sınıf kabul edilir. Geçen yıllar içerisinde kaza yapılmadıkça, tazmine sebep olunmadıkça 7. basamağa ilerlenirken kaza vs. neden oldukça 1. basamağa doğru ilerlenir.

En Uygun Trafik Sigortası Nasıl Bulunur?

Trafik sigortalarında poliçe içeriğinde olması gereken asgari teminat koşulları ve limitleri ile poliçe tavan ücretleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendiğinden poliçeler arası karşılaştırma yapmak oldukça kolay hale gelmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken poliçelerin asgari teminatlar haricinde kapsadıkları teminatlar ve limitleri olarak ortaya çıkmaktadır.

İlave olarak pek çok aracı şirket gerek internet siteleri gerekse çağrı merkezleri aracılığıyla telefonla acentesi oldukları sigorta şirketlerinden fiyat bilgisi paylaşmaktadırlar. Her aracı şirketin her sigorta şirketinin anlaşması olmayabileceği göz önünde bulundurularak birden fazla aracı şirketten fiyat bilgisi almakta yarar vardır. Son olarak Sigorta Bilgi Merkezi internet sayfası üzerinden https://sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/TrafikSigortasiPrimBilgilendirme.aspx adresinden de sorgulama yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Zorunlu Bireysel Emeklilikte Bilinmesi Gereken 3 Şey başlıklı makalemizde bireysel emeklilik sistemi ve zorunlu bes hakkında bilgiler verilmektedir.