En Sık Rastlanan Kredi Reddi Sebepleri

En Sık Rastlanan Kredi Reddi Sebepleri

Doldurulan her kredi başvuru formu bankalar tarafından en ince detayına kadar değerlendirilmekte ve uygun kriter ve koşullara uygun bulunan adaylara kredi onayı verilir. Uygun bulunmayan kişilere ise kredi reddi gerçekleştirilmektedir. Kredi red nedenleri çok çeşitli olup bunlar başvuruda bulunan kredi türüne göre de farklılık göstermektedir. Ancak en çok rastlanılan kredi red sebepleri 2 tanedir.

Yetersiz/Düşük Kredi Notu

Başvuran kişinin kredi istihbarat süreci içinde değerlendirmeye ilk alınan kriteri sahip olduğu kredi notu ortalamasıdır. Kredi puanı ortalaması düşük olan kişilerin ne yazık ki kredi onayı ihtimalleri düşüktür. Kredi puanı bankaların ortak sistemidir ve tüm bankalar müşterilerle iletişime geçerken bu bilgileri aslında karşılarında görür. A bankasına yaptığınız gecikmiş bir ödeme kredi puanınızı hemen düşürür. Düşen kredi ile kredi çekebilme ihtimaliniz zayıflar. Z bankasına gidip kredi çekmek istiyorum dediğinizde de, A bankasına yaptığınız gecikmiş ödeme karşınıza çıkıp sizi üzebilir.

Aylık maaşa göre kredi hesaplama işleminin gerçekleştirilmemesi

Yapılan bir diğer önemli hata ise, kişinin kredi hesaplaması yapmadan bankaya başvurmasıdır. Bankalar almak istediğiniz kredinin, aylık tahsilatının maaşınızın yarısından fazlası olmasına müsaade etmezler. Geriye kalan parayla geçinemeyeceğinizi düşünüp size güvenmezler. Bankalar genelde aylık gelirinizin belgelenebilir tutarını yani bordrosunu isterler. Bu noktada yapmanız gereken şey ya çok yüksek meblağlarda kredi çekmemek ya da fazla miktarda çekecekseniz de, aynı oranda vadeye böldürmenizdir.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın