En iyi ve En çok Tercih Edilen Banka Hangisi

0
6

Ülkemizdeki epeyce banka bulunuyor. Bu bankaların bazılarını ise çoğumuz ismen bile bilmiyor. Bankaların sayısı çok olunca ister istemez bankacılık piyasası arasındaki rekabet de buna göre oluyor. Ülkemizdeki bankaların arasındaki rekabetin de yüksek seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki bu rekabetin artması biz tüketicilerin işine yarıyor. Şimdi ülkemizdeki bankalardan bahsetmişken; bu bankalar arasında en iyi ve en çok tercih edilen banka hangisi birlikte bir bakalım.

Bir Banka Neden Çok Tercih Edilir

Bir bankanın tercih edilmesinin en baş sebeplerinden birisi; hiç şüphe yok ki  güvenilir olmasıdır. Türkiye ‘de bir gecede hortumlanan bankalara şahit olanlar, bu nedenle bankalarından ilk önce güvenilir olmasını beklemektedir. Devamında ise; tabii ki  müşterisi ile ilgilenen, mümkün mertebe sürekli bir para kesintisi gayretinde olmayan, ülke genelinde yayılmış olan, yeteri kadar ATM ‘ye sahip olan, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı gibi şubesiz bankacılık anlayışı ile hareket eden, dürüstlük ilkesindne ödün vermeyen, sırf müşterisine bir ürün satabilmek için alevere dalavere yapmayan, kredi ve kredi kartı gibi konularda cazip tekliflere sahip olan bankalar tercih edilecektir. Şimdi bu tercih kriterleri ışığında ülkemizde tercih edilen bankalara birlikte bakalım.

T.C. Ziraat Bankası

T.C. Ziraat Bankası, ülkemizin en eski ve köklü bankalarından birisidir. Hem devlet bankası oluşu hem de uzun yıllardır faaliyet gösteriyor olması, T.C. Ziraat Bankası ‘nı ülkemizde en çok tercih edilen bankalardan birisi haline getirmiştir. Tabii ki T.C. Ziraat Bankası ‘nın en çok şubeye sahip olan banka oluşu, Anadolu ‘nun ücra köşelerinde bile T.C. Ziraat Bankası şubesinin bulunabiliyor olması da bu bankayı tercih edilen bankalar arasında üst sıralara çıkarıyor. Ayrıca T.C. Ziraat Bankası ‘nın kredi ve kredi kartı konusunda, hesap işletim ücretleri konusunda, diğer işlem ücretleri konusunda genel itibariyle diğer bankalara nazaran da tüketiciler daha cazip teklifler sunduğunu biliyoruz. Dolayısıyla tüm bu veriler birlikte değerlendirildiğinde; ülkemizin en çok tercih edilen bankaları arasında T.C. Ziraat Bankası ‘nın ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Diğer Bankalara da Göz Atalım

T.C. Ziraat Bankası dışında da ülkemizde faaliyet gösteren ve vatandaşın teveccühte bulunduğu bir çok banka bulunmaktadır. Bu bankaların da isimlerini sayarak sizlerin biraz daha fikir sahibi olmasını sağlayalım. Ülkemizde tercih edilen bankalardan önce özel sermayeli olanlarına bakacak olursak; Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, QNB Finansbank, TEB (Türk Ekonomi Bankası), Anadolubank, ING Bank, HSBC Bank, vs. Gibi bankaların da isimlerinin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Devlet bankalarına bakacak olursak; T.C. Ziraat Bankası ‘nın yanı sıra aynı zamanda Halk Bankası ve Vakıfbank ‘ın da çok sık tercih edildiği bilinmektedir.

Görüşleri nedeniyle Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası ya da Vakıf Katılım Bankası ‘nı da seçen vatandaşlar bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here