En Gözde Meslekler

0
7
En Gözde Meslekler

Herkese en az bir kere sorulan sorudur; büyüyünce ne olmak istersin? Büyür insan, sonra meslek seçme zamanı gelir. Meslek seçimi aslında büyük bir stresi de beraberinde getirir. Sonuçta tüm hayatınız şekillenmek üzeredir ve özellikle okuyan kesim okulu bitirdikten sonra hem çevresel baskı hem de kendi içinde ki kararsızlığı nedeni ile meslek seçiminde zorluklar yaşayabilir. Ülkemizin işsizlik rakamlarında görülen ufak artışlar önemli bir konuyu da incelememiz gerektiğini vurguluyor aslında. Bugün en gözde meslekler hangileri inceleyerek sizlere belki geleceğinizi yönlendirecek bilgiler sunacağız.

Bu yazımızda yüksek maaşlı meslekler olarak uçuk kaçık meslekleri tanıtmaktan ziyade daha gerçekçi ve ülkemizde giderek yaygınlaşan mesleklerden söz etmek istiyoruz. Örneğin; İŞKUR tarafından açıklanan ve geleceğin meslekleri olarak görülen işler şunlar;

  • Yazılım Mühendisliği
  • Enerji Mühendisliği
  • Raylı Sistemler Teknikeri
  • Uzay Pilotu
  • Nükleer Uzman
  • Sanal Market İşletmecisi
  • E-Gazete Editörü
  • Gen Mühendisliği

15-24 yaş arası gençler için İŞKUR tarafından meslek rehberi niteliğinde hazırlanan kitapta yer alan en gözde meslekler bunlar. Biz biraz daha araştırarak sizlere biraz daha bilgi vermek istedik. Şimdi üniversite tercihlerinde en çok yönelinen mesleklere göz atalım.

En Gözde Meslekler

Uydu ve cep telefonu gibi haberleşme sistemleri elektronik mühendisliğini gözde yapan mesleklerden biri haline getirdi. Bu mühendislik dalından mezun olan kişinin işsiz kalması oldukça zor görünüyor. Sağlık alanında beslenme uzmanı veya diyetisyen olmak da en popüler meslekler listesinde yerini aldı. Bugün hızla artan estetik uzmanı sayıları da tıp alanında her zaman yıldız mesleklerin yer alacağının kanıtı. Özellikle yabancı dili olanlar için hukuk alanında avukatlık, hakimlik gibi meslekler de her zaman gözde meslekler arasında yerini korumakta. Özellikle internetin daha çok yaygınlaşması ile birlikte reklamcılık sektöründe büyük bir atılım yaşanıyor. Sizlere sunacağımız diğer en gözde mesleklerden olan veri analistliği de mutlaka değerlendirebileceğiniz ve iş hayatında şans bulabileceğiniz mesleklerden. Endüstri ve psikoloji alanında da oldukça açık bulunmakta ve bu meslek dalları da geleceğin mesleklerinden olmaktadır.

Peki üniversite adaylarının tercih ettikleri meslekler rakamsal olarak neler. Bilgisayar mühendisliği en çok tercih edilen mühendislik mesleklerinden. Eğitim grubunda ise en gözde meslek matematik öğretmenliği. Tıp ve sağlık grubunda doktor olmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. İktisadi ve idari birimler fakültesinde işletmeci olmak isteyenler çoğunlukta. İletişim meslek grubunun popüler meslek dalı tv-sinema. Hukuk okuyanların tercih ettiği meslek grubu avukatlık olurken sanat fakültesinden mezun olanların çoğu da tiyatrocu olmayı hedefliyor.

Bir önceki yazımız olan Web Tasarım Para Kazandırır mı? başlıklı makalemizde ek iş fikirleri, evden bilgisayarda para kazanma ve site yap para kazan hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here