En Çok Kazandıran 10 Meslek

0
6
En Çok Kazandıran 10 Meslek

Özellikle çocukluk yıllarımızda sıkça karşılaştığımız “büyüğünce ne olacaksın?” sorusuna kimi zaman idealist kimi zaman da hayalperest yanıtlar vermişizdir. Bu sorunun kaynağında ailemizin bizi gelecekteki mesleğimize yönlendirme isteği yer almaktadır. Diğer bir deyişle mesleklerin ileride maddi anlamda tatmin edici bir gelir sağlayıp hayat standartlarımızı yükseltmemize ve örnek olarak gösterilen gurur kaynağı bireylere dönüşmemize olanak sağladığına inanırlar.

Çoğumuz eğitim gördükten para kazanmayı öne çıkaran bir yaklaşımla büyüdük ve büyümekteyiz. Modern dünyada para aracılığıyla standartları yükseltebileceğimizi fakat para olmadan da birçok şeyden mahrum kalabileceğimizi öğrendik. Yine de meslek seçimimizde para kazanmamız kadar kariyer yapmanın da önemli avantajları vardır.

Hızla gelişen ve değişen dünyanın ihtiyaçları doğrultusunda farklı meslek dalları ortaya çıkmıştır. Geçmiş yıllarda doktor ve mühendislerin gözde olduğu çok kazandıran işlerin/mesleklerin ötesine geçebilmeyi başarmış yeni sayılabilecek meslekleri sizler için listeledik:

 1. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Çalışanların iş saati içerisinde karşılaşabilecekleri olası kazaların önüne geçebilmek ve güvenli çalışma ortamını sağlayabilmek amacıyla alınan tedbirleri içeren “İş Güvenliği” kapsamında son yıllarda yaygınlaşan bir iş koludur. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile tüm iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı istihdam edilmesi zorunlu kılınmıştır. İşletmelerin istihdam ettikleri personel sayısına ve işyeri tehlike sınıfına göre iş güvenliği uzmanı sayısı değişmektedir. İş güvenliği oldukça dikkat edilen konulardan biri haline gelmiş ve yürürlükteki yönetmeliğe göre iş güvenliği uzmanı çalıştırmayan firmalara yüksek haneli cezalar ile yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştır.

İş güvenliği uzmanı olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak ve Bakanlıklarca belirlenen teorik ve pratik eğitimlere katılmak gerekmektedir. Öte yandan iş güvenliği uzmanları, yapılan işin tehlikesine göre A, B ve C şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanının Görevleri :

 • İş güvenliği uzmanı, potansiyel iş kazalarını önlemek ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamakla;
 • Bir kaza meydana geldiğinde kaza nedenini araştırıp tespit etmek ve tekrarlanmaması için önlemler almakla;
 • Çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimler vermekle;
 • Çalışma ortamında bulunan ve kazalara sebep olacak malzemeleri ortadan kaldırmakla
 • Çalışanların sağlık kontrollerini yaptırmak ve iş yeri hekimleriyle iş birliği içinde olmakla yükümlüdür.

İş güvenliği uzmanlığının son zamanlarda en çok tercih edilen iş kolu olmasının sebebi de maaşlarıdır. Bir uzman 3.000 TL ile 10.000 TL arasında maaş alabilir.

 1. ECZACI

Doktorların tedavi amaçlı yazdığı reçeteleri hastalara tedarik ederek ilaç sektöründe önemli pay sahibi olan eczacılar, günümüzde kendilerine ya da başkalarına ait eczanelerin dışında artık özel kliniklerde de istihdam edilmektedir. Lisans alabilmek için üniversitelerde eczacılık fakültelerinin 5 yıllık programlarından mezun olmak, eczacılığın temel şartıdır. Eczacılık kimya alanına ilgi duyan, ticaret bilgisi ile deneyimi yüksek ve yoğun tempolu çalışma saatlerine ayak uydurabilen kişilerin tercih edebileceği bir meslektir.

Eczacıların Görevleri ;

 • Reçetede belirtilen ilaçları hastalara tedarik etmek
 • Teslim edilen ilaçların kullanımı hakkında hastaları yönlendirmek
 • İlaç analizi yapmak
 • İlaç karışımları yaparak hastalara tedarik etmek

Kendi işyerini açan eczacılar 5.000 – 10.000 TL aralığında gelir elde etmektedir. Eczanenin bulunduğu konum da kazancı önemli oranda etki etmektedir. Diğer taraftan istihdam edilen eczacılar ise aylık ortalama 3.000 TL civarında kazanmaktadır.

 1. İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ

İngilizce birçok uluslararası alanda kabul görmesi nedeniyle günümüzde öğrenilmesi gereken bir dil haline gelmiştir. Bazı evebeynler çocuklarına 3 yaşından itibaren İngilizce eğitimi aldırmakta ve onları yarınlara daha sağlam hazırlamaktadır. Çoğu iş yerinde ise İngilizce işe giriş aşamasından kariyerde yükselme hedeflerine kadar geniş bir etki alanına sahiptir. Hatta mümkünse iki veya üçüncü bir dil öğrenilmesi ciddi avantaj sağlamaktadır. İngilizceyi hiç bilmeyen veya mevcut bilgilerini uygulamaya dökmek isteyen kişiler alanlarında uzman kursları yada özel dersleri tercih ediyor. Bu da oldukça iyi bir gelir kaynağı fırsatı olarak İngilizce öğretmenlerinin karşısına çıkıyor. İngilizce öğretmenleri devlet kurumlarının yanı sıra özel okullarda veya kurslarda da çalışabilmekte ve hatta özel dersler sayesinde maaşlarını ikiye katlayabilmektedir.

İngilizce Öğretmenliği Görevleri :

 • Etiğim vereceği kişi veya kişilerin seviyesini belirlemek ve bu seviyeye uygun eğitim planı hazırlamak
 • Öğrencilerin anlayabileceği kolay ve akıcı bir şekilde ders anlatmak ve onların öğrenmesini sağlamak
 • Anlattığı konularla alakalı küçük alıştırmalar ve sınavlar yapmak
 • Gerektiğinde oyun ve video gibi farklı tekniklerle öğrencilerin dersi öğrenmelerini sağlamak

Devlet kurumlarında atanmış bir İngilizce öğretmeni ayda ortalama 3.000 TL kazanmaktadır. Özel ders verildiğinde bu fiyat 2-3 katına çıkabilir.

 1. DOKTORLUK

Hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde başlıca rol alan doktorlar, çok riskli bir mesleğe sahip olmanın yanı sıra hayat kurtarmanın veya iyileştirmenin verdiği hazzı tecrübe etmektedirler. Doktor olabilmek için üniversitelerin 6 yıllık tıp bölümünü bitirmek gerekir. Mezuniyet sonrasında ise uzmanlık sınavlarına girilerek ilgili alanda ilk kariyer adımları atılabilir. Doktorlar devlet hastanelerinde, özel hastanelerde veya özel sağlık kliniklerinde çalışabilirler. Bu mesleği seçen kişiler soğukkanlı ve yoğun stres altında çalışabilecek kapasitede olmalıdır. Herkesin düşündüğü gibi sağlık herşeyin öncesinde gelir ve bu yüzden de doktorlara hayatın her aşamasında ihtiyaç duyulacaktır.

Doktorların Görevleri:

 • Doktorlar ilk etapta hastanın şikayetini öğrenerek muayenesini sağlar
 • Şüphelendiği konularla alakalı testler yapar ve bu testleri inceler
 • Hastalığın teşhisini koyar
 • Hastalıkla alaklı ilaç veya iğne verilmesini sağlar
 • Hastanın durumu ağırsa ameliyat gerçekleştirir ve hasta iyileşene kadar takibini yapar

Doktorlar 8.000 TL ile 20.000 TL aralığında ücret almaktadır. Bu tutarlar uzmanlık alanına, tecrübeye, bilinirliğe ve akademik başarıya göre değişim göstermektedir.

 

 1. PSİKOLOG –PSİKİYATRİST

Hayatın karşımıza çıkardığı manevi zorlukları tek başımıza üstesinden gelemeyebilir ya da sadece güvendiğimiz biriyle konuşma ihtiyacı hissedebiliriz. İşte tam bu noktada devreye Psikolog veya Psikiyatristler girer. Fiziksel rahatsızlıklarımızda ilk seçenek olarak nasıl doktorları tercih ediyorsak ruh salığımız açısından gitmemiz gereken doktorlar psikologlar ve psikiyatristlerdir. Psikolog olabilmek için üniverstelerin ilgili bölümlerinden mezun olmamız gerekir. Psikiyatrist olabilmek için ise tıp alanında lisans almak gereklidir. Bu meslekler eğitim kurumlarında, sağlık kurumlarında, adli kurumlarda,  askeri kurumlarda veya araştırma merkezlerinde yerine getirilebilir.

Psikolog veya psikiyatrist Görevleri:

 • İnsanların yaşadığı psikolojik süreçleri inceler ve teşhis koyar;
 • Ağır ruhsal bozukluklarda psikiyatrist devreye girer. Psikiyatristler ilaç yazma yetkisine sahiptir;
 • Hastanın problemlerini dinler, ona güven verir;
 • Psikolojik konularda şirket veya kuruluşlarda eğitim/seminer verebilir;
 • Hastalarının takibini yaparak iyileşme süreçlerini inceler.

Psikolog ve psikiyatristlerin ortalama maaşları 5.000 TL ile 20.000 Tl aralığında değişmektedir.

 

 1. AVUKAT

Üniversitelerin 5 yıllık hukuk fakültelerinden mezun olduktan sonra 1 yıl boyunca çeşitli kurumlarda ya da avukatlık bürolarında staj gören kişilerin lisans alarak tercih ettikleri bir meslek dalıdır. Uzun yıllardan beri süregelen popülerliği sayesinde avukatlık, geçmişten beri kazandıran bir meslek olmuştur. Ancak bu iş için tarafsızlık, kararlılık, detaycılık, akılcılık ve soğukkanlılık gibi belirgin özellikleri taşımak önemlidir.

Avukatlar bir şirkete bağlı olarak veya serbest meslek şeklinde çalışabilirler. Serbest çalışan avukatların iş yoğunluğu ve kazançları aldıkları dava sayısına göre artmaktadır.

Avukatların Görevleri:

 • Müvekkilin davalarına katılım göstermek,
 • Bir davayı kabul ettikten sonra davayla ilgili yürürlükteki yasaları incelemek,
 • Davayla ilgili araştırma yapmak ve müvekkilini savunmak,
 • Adli işlerle alakalı belgeleri düzenlemek,
 • Aldığı davayı sonuçlanana kadar takip etmek.

Avukat maaşları bir şirkette çalışmadığınız takdirde sabit değildir. Avukatlar ayda ortalama 3.000 TL kazanç elde etmektedir. Ancak davanın sayısına, niteliğine ve tecrübeye göre avukatların maaşları 30.000 TL’yi bulabilmektedir.

 1. KİMYAGER

Kimyasal maddeleri inceleyen ve atom yapıları hakkında araştırma yapan meslek dalıdır. Genellikle üretim endüstrileri ile ilaç sektöründe faaliyet gösteren kişilerin tercih ettiği kimyagerlik, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olunmasını gerekli kılmaktadır. Çoğunlukla fabrikalarda ve ilaç depolarında çalışma fırsatı bulan kimyagerler, günümüzde en çok kazanan kişilerdir. Bununla birlikte kimyagerlik mesleği kapsamında sorumluluk üstlenebilmek, titiz çalışmak, planlama becerisine sahip olmak gibi özellikler de aranmaktadır.

Kimyagerlerin Görevleri:

 • Kimyasal maddelerin özellikleri hakkında araştırma yapmak
 • Maddelerin test ve tahlil işlemlerini hazırlayıp rapor haline dönüştürmek
 • Üretim alanında kullanılan hammaddelerin analizini yapmak
 • Çevre ve insan sağlığına karşı riskleri ortadan kaldırmaya ya da en aza indirgemeye yönelik çalışmalarda bulunmak

Kimyagerler kariyerlerine ortalama 3.000 TL aylık kazançla adım atarlar. Özellikle ilaç sektöründe görev alan kimyagerlerin maaşları 10.000 TL’yi bulmaktadır.

 

 1. GRAFİK/WEB TASARIMCI

Grafik tasarım internetin yaygılaşmasıyla ve teknolojinin hızla ilerlemesiyle son yıllarda popülerlik kazanmış meslek dallarından bir tanesidir. Üniversitelerin grafik tasarım bölümleri bu mesleğe atılan ilk adım olmakla birlikte bilişim teknolojilerinde üstün genel kültür bilgisine sahip olabilmek, yaratıcı olabilmek ve özgün işler ortaya koyabilmek de önem taşır. İnternet sitesi tasarımcıları ise eğitim aldıkları ve uzmanlaştıkları alanlarda danışmanlık hizmeti verebilirler. Bilgi paylaşımı, uluslararası ticaret ve bankacılık işlemleri gibi alanlarda hızla atılan adımlar sayesinde bu meslek dalı, şirketlerin ya da resmi kurumların sıkça başvurdukları bir merci haline gelmiştir.

Grafik/Web Tasarımcının Görevleri:

 • Modern kompozisyon, biçimlendirme, logo gibi konulardaki bilgi birikimini tasarıma aktarmak,
 • Talepler doğrultusunda müşteriye reklam malzemeleri hazırlamak ve müşterinin beğenisine sunmak
 • Tasarımların montaj ve mizanpaj işlemlerini tasarım aşamaları tamamlanana kadar sürdürmek

Grafik/web tasarımcılar ayda ortalama 4.000 TL kazanmaktadır. Bu rakam sektörde önce gelen şirketlerde 12.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

 

 1. MİMARLIK

Üniversitelerin mimarlık bölümünden mezun olmayı gerekli kılan mimarlık mesleğinde öne çıkan en temel beceri yaratıcılıktır. Bu yaratıcılık berecisini estetikle birleştirmeyi başarabilen mimarlar günümüzde büyük projeler için aranan isimler haline gelmektedir. Mimarlık mesleğinde tasarım bilgisinin yanı sıra malzeme bilgisi de önem taşımaktadır. Mimarlar ayrıca özgün bir tarzın ortaya çıkmasında veya mevcut bir stilin yönlendirilmesinde başrol oynar, müşterilerileriyle fikir alışverişinde bulunarak inşaatın modeli hakkında yönlendirme sağlar, yürürlükteki kanunlara uygunluk amacıyla denetimlerde bulunur ve bilimsel raporlar düzenleyebilirler.

Tozlu ve gürültülü çalışma ortamları ile iş güvenliği risklerine karşın havalimanları, parklar ya da toplu konut alanları gibi büyük projelerde elde edilen kazançlar nedeniyle mimarlık, günümüzde tercih edilen meslekler arasında öne çıkmaktadır.

Mimarın Görevleri:

 • Binaların tasarımını yapmak ve bina inşaatı için ayrıntılı çizimler hazırlamak
 • Binaların işlevi ve kalitesi konularında en uygun çözümleri sunmak
 • Yürürlükteki yönetmeliklere uygunluğu sağlamak adına inşaatları denetlemek
 • Bina veya bina dışı alanlarda (etkinlik alanları, vb.) çevre ve trafik kontrol güzergahlarını planlamak

Orta ölçekli işletmelerde aylık ortalama 4.000 TL ile kariyerlerine adım atan mimarlar, bilgi birikimine ve sunduğu projelere bağlı olarak 25.000 TL’ye kadar kazanç elde edebilmektedir.

 1. YAZILIM MÜHENDİSİ

İnternet ile teknolojinin sıçrama göstermesiyle birlikte henüz yeni sayılabilecek bir meslek dalı olan yazılım mühendisliği için üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerinden lisans alınması gerekli görülüyor. Günümüzde özellikle büyük ölçekli ya da global şirketler yazılım mühendislerine ihtiyaç duymaktadır. Giderek artan ve daha karmaşık hale gelen veri trafiğinin güvenliğini sağlamak, söz konusu şirketlerin önceliği haline gelmiştir. Son yıllarda ortaya çıkan siber suçlar dikkate alındığında şirketlerin ya da devlet kurumlarının yakın gelecekte daha fazla yazılım mühendisine ihtiyaç duyacakları açık.

Yazılım mühendisliğinin ilginç bir yanı ise uzmanların siber suçlara karşı verileri koruyabilmek adına sisteme sızma testleri yapmalarıdır. Bu, bir anlamda saldırganların kimliğine bürünmek ve sistemdeki açıkları ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda yazılım mühendislerinde analitik düşünce becerisi ve yenilikleri sürekli takip edebilmek avantaj sağlar.

Yazılım Mühendisinin Görevleri:

 • Müşteriden aldığı bilgiler ile talepler doğrultusunda hazırlayacağı analizi tasarlamak ve test etmek
 • Yazılım devreye alındıktan sonra kullanıcılara eğitim vermek ve gerektiğinde yönerge hazırlamak
 • Yazılımları müşteri isteklerine uyarlamak

Yazılım mühendislerinin başlangıç aşamasında aldıkları ortalama aylık ücret 3.500 TL civarındadır. Ancak başta telekomünikasyon şirketleri ve internet hizmetleri sağlayıcıları olmak üzere kurumsal şirketlerde bu rakam 17.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Evde Reçel Yaparak Nasıl Para Kazanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here