Emlak Vergisini Kimler Ödemeyecek

0
7
Emlak vergisini kim ödemez

Emlak vergisi gayrimenkul sahiplerinin ödedikleri vergi türüdür. İlk taksiti Mart ayı boyunca ödenirken ikinci taksit ise Kasım ayı boyunca ödenmektedir. Ödemeler gayrimenkulün bağlı oldu belediyeler yapılmaktadır. Zamanında ödenmeyen vergiler için aylık 1.40 oranında gecikme zammı uygulanır.

Konutu olup da emlak vergisi vermeyecekler ise, en fazla brüt 200 m2 ve tek konuta sahip olan;

  • Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,
  • SGK’dan aldıkları emekli aylığı dışında başka geliri olmayan emekliler ve bu emeklilerin dul ve yetimleri,
  • Engelliler,
  • Gaziler,
  • Şehitlerin dul ve yetimleri,

İndirimli bina vergisi uygulamasından yararlanarak konut vergisi ödemeyeceklerdir.

Vergi indiriminde yararlanmak için bağlı oldukları belediyelere kendi durumlarına uygun başvuru formunu doldurarak başvuru yapılması gerekmektedir. Geçmiş yıllarda belediyelere verilen form ve taahhütlerin, 2016’da tekrar verilmesi gerekmiyor. Sonradan tek konuta ilave yeni bir konut alınmışsa (veya indirim hakkını kaldıran diğer koşullar oluşmuşsa) bu kez her iki konut için de emlak vergisi ödenmesi gerekiyor.

Eşlerden her ikisi de sosyal güvenlik kurumlarından emekli aylığı alıyorsa ve bu emekli aylıkları dışında başka gelirleri yoksa ortak olarak sahip oldukları tek konutları için sıfır oranlı bina vergisinden faydalanabilirler.Emekli olduktan sonra, ücretli ya da kendi adına bağımsız olarak çalışanlar, sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanamazlar.

Sıfır oranlı vergi uygulamasından faydalanmak için tek konutta “bizzat oturma şartı yok”. Sahip olduğu tek konutu kiraya verip başka bir konutta kirada oturanlar da şartları taşımaları halinde uygulamadan faydalanabiliyor. Ancak, belirli zamanlarda kullanılan yazlık, dağ ve bağ evi gibi yerler için sıfır oranlı vergi söz konusu değil. Burada sürekli oturma şartı aranıyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasının şartlarını taşıdıkları halde emlak vergisi ödeyenler, geçmişte ödedikleri vergileri iade alma imkanları var. Bağlı oldukları belediyeye form doldurarak başvuru yapmaları gerekiyor.Daha sonra da belediyeden “düzeltme yoluyla 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarına ait ödedikleri emlak vergisinin iadesini talep etmeleri” gerekiyor. Belediyeler, yapılan başvurular sonucunda bu iadeleri yapmak zorundadır.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar? başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here