Emekli Promosyonları Ne Zaman Yatacak

0
5

Uzun süredir gündemi meşgul eden konulardan birisi olan Emekli promosyonları konusu 2017 yılına girmeden hemen 1 gün önce 30 Aralık ‘ta nihayete erdirilmişti. Müjdeyi de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu vatandaşlara açıklamıştı. Yaklaşık 12 milyon civarında emekli bulunan ülkemizde ciddi bir kesime hitap eden bu müjde sonrası ise henüz promosyon ödemesi alan yok. Bu nedenle emeklilerimizin son birkaç haftadır merak ettiği konuların başında emekli promosyonları ne zaman yatacak konusu geliyor.

En Geç Üç Ay İçerisinde Yatacak

Bu konuda net bir ödeme takvimi belirlenmiş durumda değil. Emekliler ise 2017 yılından sonra başlayacağı duyurulan promosyon ödemeleri ile ilgili sürekli bankaları yakın takipteler. Ancak hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda 2017 yılının ilk üç ayında emekli promosyonlarının ödeme işlemlerinin gerçekleştirileceğinin altı çizildi. Tüm bankaların emeklilere ödemesi gereken promosyon tutarının toplamı ise 5 milyar TL ‘yi bulacak. Bankalar böyle yüksek miktardaki bir para için ister istemez konuyu yasal hakları çerçevesinde erteleyebildiği kadar erteleyecektir. Ancak her halükarda ön görülen süre üç ay. Yani yapılan açıklamalar kapsamında Mart ayında emeklilerimiz promosyon ödemelerini almış olacak diyebiliriz.

Emekli Promosyonları Ne Kadar

Bağkur emeklileri, SGK emeklileri ya da memur emeklileri fark etmeyecek. Ne kadar promosyon yatacağı hususu belirlenirken kişinin emekli maaşının ne kadar olduğu baz alınacak. Buna göre; en düşük emekli promosyon ödemesi 300 TL olacakken, tavan sınır ise 450 TL olacak.

Tam rakamlara baktığımızda 0 – 1000 TL arası emekli maaşı alanlar 300 TL promosyon, 1000 TL – 2000 TL arası emekli maaşı alanlar 375 TL promosyon, 2000 TL ‘den daha fazla emekli maaşı alanlar ise 450 TL promosyon ödemesi alacaklar.

Bunlara Dikkat

Promosyon alacağınız banka ile yapacağınız anlaşma sonrasında artık maaşınızı 3 yıl size promosyon ödemesi yapan bankadan almanız gerekiyor. Bu konuda cayma hakkınızda ise promosyon ödemesinin iadesi söz konusu olabilir. Bankalar sizlere promosyon ödemesini yaparken muhtemelen böyle bir sözleşme de imzalatacaktır. Bu sözleşmeyi imzalamadan önce 3 yıl ilgili bankadan maaşınızı çekmek zorunda olduğunuzu da unutmayın

 

Bir önceki yazımız olan İş Bankası SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here