Emekli Maaşını Başka Bankaya Nasıl Taşırım?

0
8

Emekli Maaşını Başka Bankaya Nasıl Taşırım?

Emekli olmaya hak kazanmış milyonlarca insan bu statüyü kazanabilmek için yıllar boyu çalışmak durumundalar. Emeklinin ülkemizde gazeteve televizyon gibi medya mecralarına konu olmuş çilesini bilmeyen yoktur. Yaşı gereği bir çoğu çalışamaz duruma gelen veyahut onlarca yıl hizmet ettikten sonra çalışmanın stresinden uzaklaşarak sakinlik arayan kişilerin yaşamlarını idame ettirebilecekleri tek gelir kaynağı her ay aldıkları emekli maaşları olunca da tabi bu gelirin önemi daha da artmaktadır.

Daha önceden belirli kamu bankalarına yatan emekli maaşları hizmetleri artık günümüzde bankaların genelinde gerçekleşebiliyor. Likiditenin önemini iyi bilen bu bankalar aynı zamanda yeni müşteriler kazanmak için, ülkemizde bulunan milyonlarca emekliyi çeşitli kampanyalarla cezbetmeye ve kendilerine çekmeye çalışmaktalar. Kimi bankalar nakit hediyeler yoluyla, kimileri de kredi kartı para puanı yoluyla emeklileri kendilerine çekmeye çalışmaktadır.

Bu geniş kitlenin zorlu ekonomik koşulları hesap edildiğinde ay sonunu denkleştirmeleri oldukça ince ayarlar gerektiriyor. Bütün bu sıkıntılar emeklileri bankaların kampanyalarına itmeye yetiyor. Pekala emekli maaşımı başka bankaya nasıl taşırım diyorsanız nispeten kolay bir kaç başvuruyla bunu hızlıca halledebilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken anlaşma sağladığınız yeni banka ile bu durumu resmiyete dökmek olacaktır. Bunun için de o bankanın şubelerinden yardım alabilirsiniz. İkinci işlem olarak emekli maaşını hak ettiği Sosyal Güvenlik Kurumunun İl Müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. Kuruma dilekçe ile yapılacak olan başvuruda maaşının hesabını açtırdığı yeni bankaya taşıması gerektiğini iletmelidir.

Geldiğimiz teknolojik gelişme, bankalarını değiştirmek isteyen tüm emeklilere bir yol daha sunuyor. Bu yol elbette işlemeri kendi başınıza evinizden dahi yürütmenizi sağlıyor. Şöyle ki: Emekli vatandaşlarımız e-devlet sayfasında bulunan T.C. Sosyal Güvenlik Kurumunun ekranından aynı dilekçeyi yazarak banka değişikliğini talep edebilirler. Banka değişikliği sırasında emekli vatandaşlarımızın bilmesi gereken en önemli konu hesabını taşıyacağı bankaya herhangi bir şekilde kredi borcunun olmaması gerekmektedir. Kredi borcu olan emekli maaş hesapları başka bir bankaya taşınamamaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra siz de emekli maaşınızı başka bankaya taşıyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here