Elektronik İmza Nasıl Atılır?

0
9

E Devlet, E fatura, E Reçete, vs. derken hayatımızdaki “E” ler her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu halkaya en son eklenenlerden birisi de E imza … E imza yani uzun adıyla elektronik imza; tıpkı ıslak imza gibi imzayı atana aynı şekilde sorumluluk yükleyen bir imzadır. E imzalara kişiye özel olup, içerisindeki nitelikli elektronik sertifika sayesinde imzanın kişiye ait olup olmadığı belirlenmekte ve kimlik doğrulaması yapılmaktadır. E imzadan kısaca bahsettikten sonra dilerseniz şimdi sizlere elektronik imza nasıl atılır kısaca izah etmeye çalışalım.

E İmza Kullanımı

Elektronik imzayı almakla birlikte sistemin bilgisayara kurulmasından sonra kullanılabilir hale gelecektir. Tüm bunların tamamlanmış olduğunu hesap ederek, herhangi bir belgeye nasıl elektronik imza atılacağına bir bakalım.

İmzalanacak olan belgeyi PDF haline getirip, Adobe Reader üzerinden açtıktan sonra hemen sol üstte bulunan Ana Sayfa ve Araçlar yazan bölümden Araçlar sekmesine tıklamamız gerekecektir. Buraya tıkladıktan sonra karşımıza açılan ekrandan “Sertifikalar” bölümünün altında bulunan “” butonuna tıklanır. Bu aşamada elektronik imzamızın bilgisayarımızda takılı olmasına dikkat etmeliyiz. Takılı olduğuna emin olduktan sonra; Sertifikalar bölümüne tıklanması akabinde açılan ekrandan “Dijital Olarak İmzala” butonunun  olduğu görülecektir. Buraya tıklayıp, e imza atılacak olan alanda seçildikten sonra artık karşımıza e imza sahibinin kimlik bilgileri çıkacak, bu bilgilerin doğru olduğunu görmemizle birlikte “İmzala” denilerek, açılacak ekrandan e imza pin kodu girilir ve böylelikle belgenin elektronik imza ile imzalanması işlemi tamamlanmış olacaktır.

İlk Defa E İmza Yapacaklar Bunları da Yapmalı

İlk defa elektronik imza ile belge imzalayacak olanların; Kişi adının görüldüğü ekranda “Ayrıntıları Görüntüle” bölümüne girerek, burada açılacak ekrandaki sekmelerden “Güven” bölümünü seçtikten sonra “Güvenilir Sertifikalara Ekle” butonuna tıklaması gerekmektedir. Tıklama sonrasında karşımıza çıkan kutucukların hepsine tik işareti koyularak “Tamam” butonuna basıldıktan sonra Elektronik imzamız güvenli sertifikalar arasına eklenmiş olacaktır.

İmzalama işlemi tamamlandıktan sonra; sistem bize e imza ile imzalanmış olan belgenin nereye kaydedileceğini soracaktır. Buradan e imzalı belgenizi kaydedeceğiniz yeri seçtikten sonra “Kaydet” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Tüm Detaylar Görülecektir

Elektronik imza ile imza atmış olduğunuz belgede; e imza işlemini kimin yaptığı, sertifikanın doğrulanmış olup olmadığı, hangi tarih ve saatte elektronik imza ile belgenin imzalandığı gibi hususlar ayrıntılı bir şekilde net olarak görülecektir.

E İmza Kabul Ediliyor mu?

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında ıslak imza ile atacağınız imza ile elektronik imza ile atacağınız imza arasında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Elektronik imza kullanımı ülkemizde her geçen gün yaygınlaşmakta, buna paralel olarak elektronik imza ile gönderilen belgeler de çoğu kurum tarafından kabul görmeye devam etmektedir. Sonuç itibariyle E imza ile imzalanmış bir şekilde hazırladığınız belgeniz çoğu kurum tarafından kabul görecektir. Yine işinizi riske atmamak adına gönderdiğiniz e imzalı belgeler sonrasında teyit almanız sizin adınıza daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan E İmza Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde E İmza Başvuru Formu, e imza başvurusu ve E İmza Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here