Eft Nasıl İptal Edilir

0
6

Bankacılık işlemlerinin artık elektronik sistemler üzerinden yapılabiliyor olması ile birlikte artık çoğu işimizi kolayca halledebiliyoruz. Eskiden  EFT ya da havale yapmak için bankaya gidip sıra beklerken şimdi internet bankacılığı üzerinden EFT ve havale saatleri içerisinde istediğimiz yere anında kolay bir şekilde para gönderebiliyoruz. Ancak özellikle para transferi işlemlerinde bazen hatalı IBAN numaralarına para gönderebiliyor ya da göndermek istediğimiz meblağdan farklı meblağlarda gönderebiliyoruz. Bu yazımızda böyle durumlarda ne yapmak gerekir ve EFT nasıl iptal edilir kısaca size izah etmeye çalışacağız.

EFT ile para transferi yaparken; bankamız bizden karşı tarafın IBAN numarasını ve isim soyismi bilgilerini girmemizi istemektedir. Eğer bunlardan birisini yanlış girecek olursak, şunu bilmek gerekir ki banka otomatik olarak EFT işlemini iptal ederek parayı hesabımıza iade etmektedir. Eğer bir hata yoksa ve yine de EFT ‘mizi iptal ettirmek istiyorsak bu durumda izlenmesi gereken yöntemler ise şunlardır.

İlk olarak yapmış olduğumuz EFT ‘nin; EFT sorgu numarası ya da işlem numarasını alarak hemen bankamızın müşteri hizmetlerini aramamız gerekecektir. Müşteri hizmetlerinden ilgili menüler vasıtasıyla çağrı merkezi görevlisine bağlandıktan sonra EFT iptal işlemi yapmak istediğimizi söylememiz gerekecektir. Bunun sonrasında ise; ilgili görevli hangi EFT ‘mizi iptal ettiğimizi soracak, EFT iptal işlemini onayladığımızın teyidini aldıktan sonra EFT işlemimiz gerekli kontrollerin sağlanması ile birlikte bize iade edilecektir. Ancak para karşı tarafa ulaştıysa bu durumda EFT iptal işlemi için karşı taraf ile irtibata geçmeli ve paramızın iadesini istememiz gerekecektir. EFT ‘nin iptal işlemi ile ilgili bankamızın yapabileceği iptal; sadece para EFT havuzunda bulunduğu süre zarfında olacaktır. Bu nedenle EFT ‘mizi iptal edeceksek elimizi çabuk tutmalı ve karşı bankanın havuzuna düşmeden iptal talebimizi iletmeliyiz. Diğer türlü geç kalmış olunacaktır.

Eğer şüpheli bir işleminiz var ise; yani sizin bilginiz haricinde hesabınızdan bir EFT çıkışı olmuş ise; bu durumda en yakın Cumhuriyet Başsavcılığı ‘na konu ile ilgili suç duyurusunda bulunulmalı, yine müşteri hizmetlerine bağlanarak şüpheli işlem adı altında bildirimde bulunmamız gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here