E-Ticaret Kazandırır mı?

0
9
E-Ticaret ile para kazanmak

Özellikle ülkemizde e-ticaret sektörü giderek artmakta ve her yıl açıklanan ciro rakamları ile rekor seviyelere imza atmaktadır. Fakat bu iş sanıldığı gibi kolay ve rahat bir iş değil. E-Ticaret Kazandırır mı? şeklinde ki sorulara cevap tabii ki kazandırır hatta büyük kazançlar elde etmek de mümkündür. Fakat bunun için en lazım olan anahtar; çok çalışmaktır.

E-ticaret ile milyoner olmanız hayal ama bu sayede iyi gelirler elde etmek mümkün ve daha gerçekçi. Şimdi belirteceğimiz yöntemlere yenilerine katarak başarılı olmanız kaçınılmaz. Bu yöntemler arasında; müşterinin ürüne olan ilgisi nasıl çekilir, web sitesinde ürün pazarlama nasıl yapılır, müşterinin isteklerine nasıl cevap verilir ve güvenilir site kurmak gibi bir çok başlık bulunur. Bu ana başlıklara ne kadar çok başlık ekleyerek yoğunlaşır ve işinizi düzgün yaparsanız kazanmanız da o denli kaçınılmaz olacaktır.

E-Ticaret ile para kazanmak

E-Ticaret İle Kazanç

E-Ticaret sektöründe faaliyet gösteren satıcıların ve gelirlerinin tespiti oldukça zordur. Rakamları bilinen siteler arasında bulunan e-bay sitesinin yılda 120 Milyon Türk Lirasından fazla gelir elde ettiğini söyleyebiliriz. Tabi bu ilk aşamada kıyaslanacak bir rakam değil üstelik bu kazançları elde etmek için e-bay’ın 10 yıldır bu işi yaptığını da vurgulayalım.

Elimizde bulunan şu rakamlar ise 2014 yılına ait. Ülkemizde e-ticaret ile uğraşan 15 Bin perakendeci var ve bunların arasında olan  8 Bin kişi tek başına bu işi yapmakta ve yıllık ortalama 40 Bin Lira kazanmaktadırlar.

E-Ticaret kazandırır mı? noktasında bu aşamada cevabınız “evet” ise, kendinize güveniyorsanız öncelik olarak ne satmak istediğinizi belirlemelisiniz. Drop shipping yöntemi ile katalogtan satış yaparak para kazanma şu dönemde en aktif olanı. Yine bu alternatif değerlendirilebilecekler arasında. Tavsiyemiz bu işin başlangıcında rekabeti az olan ve pek satılmayan ürünlere yönelmeniz. Bu ilk başta sizin için avantaj oluşturacaktır.

E-ticaret’in altın kuralı pazarlamadır. Özellikle web sitenizin Google gibi arama motorlarında, kelimesinde üst sıralarda görünmesi de hayati önem taşır. Örneğin bebek arabası almak isteyen tüketici google’da bu ürünü aratınca ilk sayfada sizi görmeli.

Rekabetin artması ile birlikte özellikle büyük alışveriş siteleri ile başa çıkmak da zorlaşıyor. Bu nedenle dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de e-ticaret ile para kazanmak istiyor iseniz sitenizin güvenilir olması ve ilgi çekici olması şart. Mutlaka iletişim bilgileri yer almalı ve satış sözleşmesine yer vermelisiniz. Güvenlik sertifikası olmayan internet sitelerinden olursanız büyük ihtimal kimse sizden alışveriş yapmayacaktır.

Son olarak sattığınız ürünlerin detaylı açıklamasına ve görsellerinin bol olmasına özen göstermeli, ürün resimlerini bizzat kendiniz çekmelisiniz. İade politikanızı da açıkça ve büyük puntolar ile belirtmeniz size olan güveni sağlayacaktır. E-ticaret ile para kazanmak için bu gibi detaylara dikkat etmeniz çok önemlidir. Sonrası için ise çok çalışmanız ve sabretmeniz size kazanç olarak döncektir.

Bir önceki yazımız olan Köşeyi Dönmenizi Sağlayacak 20 Sağlam İş Fikirleri İncelemesi başlıklı makalemizde 20 ek iş fikri, alternatif iş fikirleri ve ek iş fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here