E İmza Nedir Nasıl Kullanılır?

1
10

Hayatımızda her geçen gün sürekli bir şeyler dijitalleşmeye ve elektronik ortamlara kaymaya devam ediyor. Herhalde 50 yıl sonra gıda haricindeki çoğu ihtiyacımız elektronik ortamlar üzerinden görülecek. Şu andaki gelişmelere baktığımızda bile teknolojinin ne kadar ilerlediğini görüyoruz. Bu yazımızda; bu kapsamda geliştirilen ürünlerden bir tanesi olan Elektronik imza ile ilgili olarak detaylı bilgi paylaşımında bulunarak; E imza nedir nasıl kullanılır kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız.

E İmza Nedir?

E imza; yani uzun adıyla elektronik imza, elektronik veri ile mantıksal anlamda bir bağlantı kurularak, kimlik doğrulama işine yarayan bir elektronik veri olup, kişiye özeldir. Bu imzaların 5070 Sayılı Yasa kapsamında yasal bir bağlayıcılığı da oluşturulmuştur. Bu konuda yetkilendirilmiş E İmza tedarikçileri tarafından kişiye özel olarak üretilen sim kartların, e imza için üretilen USB ‘lere takılması suretiyle kullanılmaktadır. Bu sim kartların içerisinde kişiye özel olan nitelikli elektronik sertifika bulunmaktadır. Bu sertifika sayesinde e imza ile bir belge imzalanmak istendiğinde, bu sertifika vasıtasıyla kişinin kimliği doğrulanmış olmaktadır. Bu sertifika ile doğrulama yapabilmek için ise; pin koduna ihtiyaç duyulmaktadır.

E İmza Nasıl Kullanılır?

E imza kullanımının nasıl olduğuna baktığımızda; e imza olarak alınan sim kartın, bir USB okuyucunun içine koyulması suretiyle daha sonra da bu USB  ‘nin bilgisayarın USB girişine takılması suretiyle kullanılmaktadır. Elektronik imza ile imzalanacak belge ya da elektronik imza ile giriş yapılacak portalın internet sayfasına gelindikten sonra; sistem bizi elektronik imzamıza ait pin kodunu girmemiz için ilgili sayfaya yönlendirecektir. Pin kodumuzu girdikten sonra Giriş ve ya İmzala butonuna tıklayarak, elektronik imza ile giriş ya da imzalama işlemini tamamlamış olacağız.

Tabii ki  tüm bunlardan önce; elektronik imza sistemini bilgisayarlarında ilk defa kullanacak olanların e imza sistem kurulumu yapmaları gerekmektedir. E imza kurulumunun nasıl yapılacağı konusu daha ayrıntılı bir şekilde E İmza Kurulum İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir adlı yazımızda anlatılmış olup, bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenlerin ilgili yazıya buraya tıklayarak göz atmasında fayda bulunmaktadır.

E İmza ‘nın Hukuki Sonuçları

Fazla uzatmadan kısa bir şekilde beyan edilecek olursa; ıslak imzanın getirmiş olduğu tüm yükümlülükler aynı şekilde e imza için de geçerlidir. Yani ıslak imza atarak sorumluluğuna girmiş olduğunuz bir iş için; e imza attığınızda da aynı sorumluluğu taşırsınız. Dolayısıyla e imzaların güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi, pin kodunun kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir. Yine e imza kullanılan bilgisayarlarda belirli periyotlarda virüs taraması yapılmalı, şüpheli sitelere girilmemeli ve şüpheli programlarlar kullanılmamalıdır. Bu konuda azami dikkat gösterilmelidir.

5070 Sayılı Kanun

Elektronik imza ile ilgili olarak kanuni düzenlemeler sonucunda; E imzanın hukuki sonuçları ve diğer ayrıntıları 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu ile detaylı bir şekilde işlenmiş ve ele alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan Gümrük Ticaret Bakanlığı Mersis Sistemi başlıklı makalemizde mersis, mersis nedir ve mersis sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here