E İmza Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
12

Elektronik imza dediğimiz ve ıslak imza yerine geçen teknolojilerin hayatımıza girmesi ile artık günlük hayatımızda işlemlerimiz ve yine kamu dairelerindeki işlemler her geçen gün daha da kolaylaşmaya devam ediyor. Kullanımının tam olarak yaygınlaşmadığını söyleyebileceğimiz E imza ile ilgili olarak vatandaş yeteri kadar bilgilendirilmiş durumda da değil. Bizler de mersissorgulama.org olarak E İmza ile ilgili olarak daha önceden birçok konuyu sizlere aktardığımız üzere, bu yazımızda da E İmza Başvurusu Nasıl Yapılır hususunu aydınlatmaya çalışacağız.

E İmza Nereden Alınır?

Elektronik imza dağıtabilme ve satabilme konusu; gerekli izinleri alan kuruluşlar tarafından yerine getirilebilen bir iş olup, belli bir ücret karşılığında 1 yıllık, 2 yıllık ya da 3 yıllık olarak elektronik imza temini yapılabilmektedir.

Tedarikçi Şirketlere Başvurmak Yeterli

E İmza tedariği yapan şirketlerin bu konuda işlerini iyi yaptıklarını belirtmek gerekiyor. Tüm yasal prosedürün net bir şekilde yerine getirilmesi için tüm gerekenleri yaparak müşterilerinin işlerini kolaylaştırıyorlar. E İmza almak isteyenler internet üzerinden herhangi bir yetkili tedarikçi firmanın E İmza Başvuru Formu ‘nu doldurup, ne kadar süreli bir elektronik imza alacağını seçip, daha sonrasında gerekli ödemeleri de tamamladıktan sonra yapacağı tek iş e imzasının adresine gelmesini beklemek olacaktır. Kısa süre içerisinde elektronik imza kargo ile gönderilecektir. Kimliğin teyidi bakımından bazı durumlarda notere gitmek gerekecektir. Ancak şirketlerin adreste kimlik teyidi hizmeti ile bu problemde aşılmış, müşterilerinin mecburen Notere gitmeleri konusunda da bir kolaylık sağlamışlardır.

E İmza Fiyatları Ne Kadar?

Genel itibariyle fiyatlarda çok fazla farklılık olmamakla birlikte; 1 yıllık elektronik imza için 110 TL civarı, 2 yıllık elektronik imza için 200 TL civarı ve 3 yıllık elektronik imza için ise 285 TL civarında bir ücret talep edilmektedir. Az öncede belirttiğimiz üzere bu fiyatlar firmadan firmaya küçük farklılıklar gösterebilecektir.

Bazı Şirketler Kurulum Hizmeti de Veriyor?

Elektronik imzanın kurulumu aşamasında; bilgisayar bilgisi yeterli düzeyde olmayan ve herhangi bir yanlışlık yapmak istemeyen kişiler için bazı E İmza tedarikçi şirketleri kurulum hizmeti de vermektedir. Kurulum hizmetinin yanı sıra E İmzanızın bağlı olacağı kimliğinizi doğrulamak için de Notere gitmenize gerek kalmadan adreste kimlik teyidi işlemi hizmeti de verilmektedir. Genel itibariyle çoğu kullanıcı Notere gitmek yerine adreste kimlik teyidi hizmeti almaktadır.

Bu işlem ücretlerine bakacak olursak; kurulum ve adreste kimlik teyidi için 100 TL civarı, sadece adreste kimlik teyidi için ise 50 TL civarı bir ücret alınacaktır. Bu ücretler de firmadan firmaya değişiklik gösterebilir.

Kamu Personeli İçin E İmza Başvurusu

Çoğu kamu kurumunda Elektronik imza aktif olarak kullanılmaya başlamış olup, ilgili personellerde de e imza bulunmaktadır. Bu personellerin e imza temin etmek istemeleri durumunda, çalıştıkları kurumdaki amirlerine başvurmaları  ya da bu konuyla ilgilenen bilgi işlem birimine müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Kamu personellerinin E imza ile ilgili işlemleri kurumları tarafından takip edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan E İmza Nedir Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde e imza, E İmza Nedir ve E İmza tedarikçileri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here