Dünya Çapında Ün Yapmış En İyi 9 Ekonomist

0
4
Evde iş imkanı 2016 Eskişehir
Evde iş imkanı 2016 Eskişehir

Dünya üzerindeki düzeni bir ara krallar, bir ara askerler, bir ara siyasiler belirlerken, günümüzde artık dünya düzeni tüccarlar tarafından belirleniyor. Savaşlar artık cepheler yerine ekonomik anlamda finans piyasaları üzerinden veriliyor. Bir ülkeye savaş ilan edenler önce askeri müdahale yerine artık önce o ülkenin ekonomisini alt üst ediyor. Sonuç itibariyle ekonominin ve paranın önemi sürekli artmaya devam ediyor. Ekonominin ve paranın önemi artınca ister istemez, ekonomi ile uğraşan ve ekonomist dediğimiz kişilerin de önemi artıyor. Bu alanda dünya çapında isim yapmış bir çok insan bulunuyor. Şimdi sizlere dünya çapında ün yapan en iyi 9 ekonomisti tanıtmaya çalışacağız. Yeri gelmişken söyleyelim, bu ekonomistlerin en büyük ortak özelliklerinden birisi Yahudi olmaları.. Bu konuda daha fazla bir izahat yapmaya gerek duymadan şimdi listemize bir bakalım.

Jean Tirole

Fransız Ekonomist Jean Tirole; 1953 doğumlu olup, 2014 yılında Nobel ödülü almıştır.

Robert E. Lucas Jr.

1937 yılı doğumlu olan Robert Emerson, 1995 yılında Nobel Ekonomi Ödülüne layık görülmüş, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır. İlerleyen yaşına rağmen University of Chicago ‘daki görevine de devam etmektedir.

Kenneth S. Rogoff

Satrançtaki ustalığıyla da ünlenen Kenneth S. Rogoff 64 yaşında olup, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır. Harvard Üniversitesinde de halen ekonomi profesörü olarak görevine devam etmektedir.

Daron Acemoğlu

Soyisim size biraz tanıdık gelebilir, çünkü evet Daron Acemoğlu aslen bir Türk olup, İstanbuk – 1967 doğumludur. Galatasaray Lisesinde eğitimi tamamladıktan sonra yurt dışı okullarda eğitimine devam eden ve şu an için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde profesör olarak görevine devam etmektedir.

John Y. Campbell

1958 yılı doğumlu olan İngiliz ekonomist John Y. Campbell halen Harvard Üniversitesinde ekonomi profesörü olarak eğitim vermeye devam etmekte olup, alanında adını duyuran önemli ekonomistlerden birisidir.

Joseph Stiglitz

Columbia Üniversitesi ‘nde öğretim görevlisi olan Joseph Stiglitz, 1943 doğumlu olup aslen ABD ‘lidir. 2001 yılında Nobel ekonomi ödülü, 1973 yılında John Bates Clarks Madalyası gibi önemli ödüllerin sahibidir. Dönemin ABD Başkanı olan Bill Clinton ‘ın ekonomi konusundaki danışman ekibinin başkanlığını yapmıştır. Ayrıca Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı görevini de yapmıştır.

Robert J. Barro

1944 yılında doğan ve ABD ‘li olan Robert J. Barro Harvard Üniversitesinde ekonomi profesörlüğüne devam etmekte olup, 2016 yılı sıralamasında beşinci Sırada yer almıştır.

James J. Heckman

ABD ‘li ekonomist James J. Heckman 1944 yılında doğmuş olup, 2000 yılı Nobel Ekonomi Ödülü sahibidir.

Brad De Long

Harvard mezunu olan Brad De Long henüz daha 57 yaşında olup, şu an için California Üniversitesi profesör olarak görevine devam etmektedir. Keynesyen bir görüşü olan De Long; Bill Clinton döneminde de farklı görevlerde yer almıştır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here