Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

0
7
Dosya masrafı nasıl geri alınır?

Kredi çekerken ödeyeceğiniz faizin dışında bankaya ayrıca dosya masrafı için bir ödeme yapılması gerekmektedir. Yapılan bu ödemeye dosya masrafı denilmektedir. Yeni çıkan yasayla, vatandaş ödediği dosya masrafını geri alma hakkı kazanıyor.

Kredi kullanırken harcanan tüm masraflar dosya masrafı kategorisine girmemektedir. Genel olarak, dosya masrafı kredi kullanırken, karşılığında ne tür hizmet aldığınızı bilmeden ödediğiniz tutarlar olarak tanımlanmaktadır. Ancak bu kapsamda ipotek tesis ücreti,hayat sigortası ücreti, ekspertiz ücreti ve erken kapatma cezası gibi bedeller kredi dosya masrafı içinde kabul edilmez ve bu ücretlerin iadesi mümkün değildir.Çünkü yapılan bu masrafları direk olarak banka almıyor. Ama bu masraf sizden alınırken çeşitli komisyonlarda dahil edildiyse bu komisyonları da dosya masrafı içerisine dahil edebilirsiniz.Örneğin, sizden alınan 700 TL ekspertiz ücretinin 300 TL’si bankanın kasasına girdiyse, bu 300 TL dosya masrafı içerisine dahil edilebilir.

Dosya masrafları geri alabilmek için yapılan harcamaların belgelenmesi gerekmektedir. Dosya masrafının belgesi, ödemeyi yaptığınızda banka tarafından size verilmiş olan dekontlardır. Dekontunuz yoksa bankaya başvurup, ilgili ödemeyi yaptığınıza dair dekontları isteyebilirsiniz.Dosya masrafı dekontun da ıslak imzalı ya da kaşeli olması şartı yoktur, fotokopi ya da ekran görüntüsü de olabilir.

Bankanız dosya masraflarının ödenmesi konusunda size olumsuz geri dönüş yaparsa, elinizdeki belge ve dilekçelerle Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here