Doların Türkiyede Manipülasyonu Yapılıyor mu

0
8

Ülkemiz insanlarına baktığımızda; genel itibariyle diğer ülke insanlarına nazaran yatırım ve birikim konusunda iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Gerek kötü günler için olsun gerekse de herhangi bir mal mülk sahibi olabilmek için herkes bir şekilde az da olsa bir birikim yapıyor. Bu birikimi ise genelde altın ya da döviz cinsinden yapıyor. Döviz olarak ise en çok doların kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak son 6 aydır dolardaki hareketlenmeler nedeniyle Cumhurbaşkanı tarafından yapılan çağrı sonrası çoğu vatandaşın dolarını bozdurduğunu da hepimizin malumu. Dolardaki bu hareketler hemen insanın aklına doların Türkiyede manipülasyonu yapılıyor mu sorusunu akıllara getiriyor. Bizler de bu yazımızda bu konuyu ele almaya çalışacak ve konuyu enine boyuna tartışmaya çalışacağız.

Manipülasyon Nedir

Manipülasyon; herhangi bir konu hakkında belli bir kesimin, gücün, insan topluluğunun, vs. Harekete geçirilmesi demektir. Özellikle para ile ilgili ya da ticaret ile ilgili piyasalarda yapılan işlemler ile ilgili olarak kullanılan manipülasyon, nasıl yapılır kimler tarafından yapılır bir de ona bakalım.

Sonuç itibariyle eğer birileri manipülasyon yapıyorsa ya da yapmak istiyorsa muhakkak bundan bir kârı olacaktır. Çünkü hangi piyasayı manipüle ediyorsa, buradaki fiyat dalgalanmalarından faydalanmak suretiyle daha fazla para kazanacaktır. Genel itibariyle manipülasyon işlemi bireysel olarak yapılabileceği gibi ekip halinde de yapılabilmektedir. Bazen piyasada söylenti oluşturmak suretiyle bazen yapılan yüklü miktardaki alım satım işlemleri ile piyasaya yön verilebilmektedir.

Doların Manipülasyonu Olur mu

Karşılığı para olan her değerin ve piyasanın manipülasyonu olabileceği gibi doların da manipülasyonu mümkündür. Hele hele ülkemizin geçmişine bakıldığında maalesef bunun çok fazla örneği mevcuttur. Kişiler daha fazla kazanmak için legal olmayan bir şekilde piyasaya yön verip, doların fiyatını yükselterek ya da düşürerek istedikleri kârı elde etmektedir.

Özellikle 15 Temmuz süreci sonrasında doların hızlı bir şekilde yükseliş göstermesi de herkesin kafasında doların manipüle edilip edilmediği konusunda soru işaretleri oluşmasına neden olmuştur. Hatta bu konuda bazı sosyal medya hesapları üzerinden yüklü miktarda dolarım alımı yaparak doların fiyatının artmasını sağlayan daha sonra da bu yüksek fiyattan doları satan kurum ve kuruluşların olduğuna dair beyanlar da bulunmaktadır.

Sonuç itibariyle her ne kadar yasak olsa da; her yasağı delmeye çalışan kişiler olabileceği gibi manipülasyon yasağını da delmeye çalışan insanlar olmuştur, muhtemelen de bundan sonra da olacaktır. Aslına bakıldığında bu kişilerin, yaptıkları dolar manipülasyonu ile hem ülkelerine hem de bu ülkede yaşayan diğer vatandaşlara ne gibi zarar verdikleri de pek umrunda değildir. Bu tarz kişiler için önem arz eden tek şey paradır. Gayrısının onlar için bir önemi yoktur. Bu noktada Türkiye ‘nin Merkez Bankası ‘nın neden daha güçlü bir yapıda olması gerektiği daha da iyi anlaşılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here