Dolardaki Ani Çıkışların Ülke Ekonomisine Verdiği Zararlar Nelerdir

0
8

Son birkaç aydır dolar aşağı dolar yukarı derken hayatımızı dolara endeksler oldu. İster istemez bu da doların üzerinde bir alış stresi oluşturarak kurun daha fazla da yükselmesine neden oluyor. Bu defa da domino taşı etkisiyle alışlar daha da artarak artık kur üzerinde kontrol kaybedilmiş hale geliniyor. İster istemez bu durumlar nedeniyle ülkemiz zarar görüyor. Dolardaki ani çıkışların ülke ekonomisine verdiği zararlar nelerdir kısaca sizlere izah edelim.

Her şeyden önce şunu kabul etmek gerekir ki; Türkiye olarak ithalat oranı, ihracat oranına nispeten ciddi anlamda yüksek olan bir ülkeyiz. Dolayısıyla kurdan yaşanan en küçük hareketlenmeler bile ister istemez piyasayı derinden etkilemektedir. Bir örnek verecek olursak; dolar kuru 3 TL iken 10 bin dolar borcu olan bir esnafın toplamda 30 bin TL borcu varken, dolar kurunun 3 ay içerisinde 3,75 TL’ye çıkması ile birlikte borcu 37 500 TL ‘ye çıkmış olacaktır. Bu maliyet artışı karşısında tutunamayacak olan esnaf, sattığı ürünlere zam yapacak ve aradaki zararını karşılamaya çalışacaktır. Bundan da vatandaş etkilenecektir. İşin daha vahim noktası ise; vatandaşların bu fiyat artışları ve dalgalanmaları karşısında kemer sıkma ve tasarruf politikasına yönelmesi ile birlikte piyasadaki hareket düşecek ve dolayısıyla ekonominin her kesimi durumda etkilenecektir.

Kurumlar açısından durumu ele alacak olursak; genelde ihaleler dolar bazında yapıldığı için ister istemez bu da maliyet artışlarına ve kurumların dolardaki kur artışı nedeniyle zarar etmesine yol açıyor. Tabii ki bu durum yakın zaman önce hükümet tarafından alınan önlemler sonrası ihalelerin TL üzerinden yapılması talimatıyla bir nebze giderildi.

Artık olmasa da ülkemizin IMF ‘ye olan borçları da bildiğimiz üzere dolar üzerinden ödenmekteydi. Dolayısıyla eski dönemdeki dolar kuru artışlarında ülkemiz dış borçları nedeniyle daha da fazla zarar görmekte, ekonomimize ağır darbeler indirmekteydi. Ancak en azından IMF ‘ye olan borcumuzun bitmiş olması nedeniyle böyle bir zarar görmemiz söz konusu olmuyor.

Doların ülkemize olan zararlarını azaltmak adına vatandaşlar olarak yapabileceğimiz en güzel iş dolar üzerinden borçlanmamak, yatırım amacıyla dolar alarak kurun daha da artmasına sebep olmamaktır. Tabii ki bir de çok çalışmamız gerekecektir …

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here