Dolarda Yaşanan Ani Çıkışların Ülke Ekonomisine Verdiği Zararlar

0
9

Yaklaşık birkaç aydır dolarda yaşanan bir kur dalgalanmasına şahit olmaktayız. Bir yere kadar sebebine anlam verebildiğimiz bu iş ile olarak; bazı yüklü miktarlı alım satımların etkili olduğu da hepimizin malumu. Ancak bu konulara fazla girmeden asıl olan; dolarda yaşanan ani çıkışların ülke ekonomisine verdiği zararlar konusunu bu yazımızda irdelemeye çalışacağız.

Dolar Yükselmesi Maliyetleri Artırıyor

Ülkemizde üretilen maddelerin büyük bir bölümünün ham maddeleri yurt dışından gelmektedir. Tabii ki yurt dışından gelen her ham madde dolar ya da euro ile geldiği için dolar kurunda yaşanan ufak bir dalgalanma ani çıkış hemen bu fiyatları etkileyecektir. Ham maddeyi daha pahalıya mâl etmeye başlayan üretici ise hemen bu fiyat farkını kendi ürününe yansıtacak ve satışını buna göre yapacaktır. Malı satın alan toptancı da eski fiyattan malı veremeyeceği için o da fiyatına zam yapacak, aynı şekilde perakende satış yapan da bu zammı uygulayacaktır. Sonuç itibariyle tabiri caizse kabak son olarak vatandaşın başına patlayacaktır.

İthalatçi Firmalar Daha Çok Etkileniyor

Tabii ki  dolardaki ani çıkışlar en çok ithalatçi firmaları etkiliyor. Neden diyecek olursanız; ithalatçı firmalar tüm alışverişlerini döviz üzerinden yaptıkları, bu döviz de  genel itibariyle dolar olduğu için en ufak kur artışları ithalatçıyı etkileyecektir. Bir örnek verecek olursak; dolar kurunun 3 TL olduğu bir dönemde 20 bin dolarlık ithalat yapan bir firma bunun için 60 bin TL ödeyecekken, dolar kurunun 3.5 TL ‘ye çıktığını düşündüğümüzde; bu firma aynı ürün için 70 bin TL ödeyecektir. Bu da hiçbir şey yapmadan 10 bin TL zarar anlamına gelecektir. Tabii ki  firma da bu zararını kapatmak ya da maliyetini tam olarak fiyatlarına yansıtmak için ürünlerine zam yapacaktır.  Bunun sonucunda da  yine son kullanıcı olarak biz tüketiciler etkilenecektir.

Doların Çıkışı Hangi Piyasaları Etkilemez

Öncelikle olarak belirtmek gerekiyor ki; doların çıkışına sevinen tek kesim ihracat yapanlar olacaktır. Çünkü ihracatçılar ellerindeki malı dolar üzerinden yurt dışına satacak, bunun sonucunda da dolar olarak paralarını alacaktır. Yine bir örnek verecek olursak; doların 3 TL olduğu bir ortamda 20 bin dolara yurt dışına satış yapan bir firma bunun karşılığında 60 bin TL para alırken, doların 3,5 TL ‘ye çıkması halinde ise aynı ürün için 70 bin TL alacaktır. Bu da hiç yok yere 10 bin TL kâr etmek anlamına gelecektir.

Döviz kurunun yükselmesinin etkilemeyeceği piyasalar dışarıya kapalı olan piyasalardır. Çünkü bu piyasalara dışarıdan giren birşey ya da dışarıya çıkan birşey olmadığı için bu durumda etkilenmeyecektir. Ancak günümüzde bu tarzda ülke sayısı yok denecek kadar azdır. Bunlara örnek olarak Kuzey Kore ‘yi örnek gösterebiliriz. Bu ülkeler tamamen dışarıya kapalı olduğu için döviz kurunun inip çıkması çok fazla bir anlam ifade etmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here