Dolar ve Euro 2016 Yılı Boyunca Düşer mi Yükselir mi?

0
5
2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Fiyatları Belli Oldu

Dünya finans sektörünün belirleyici unsurları arasında yer alan Amerikan doları ve EURO para birimleri kendine ait olan değerleri her geçen gün arttırarak devam etmektedir. Özellikle yatırımcılarına son 2 yıldır çok ciddi paralar kazandıran bu iki para birimi için şimdilerde Dolar ve EURO daha yükselir mi, sorusunu akıllara getirmektedir. Dünya genelinde söz sahibi olan birkaç finans şirketinin ve söz sahibi olan birkaç finansörün yapmış olduğu açıklamalar göre Türkiye de son 1,5 yıla damgasını vuran Dolar için durağan bir dönem geçireceğini ifade ederlerken, EURO için ise aynı şeyleri söylemenin imkânsız olduğu kanısındalar. Türk Lirasına karşılık olarak her iki döviz kurunun fiyat olarak daha da yükseklere gideceğinin yorumu yapılırken, özellikle Amerikan dolarına yatırım yapan kişilerin kazandığı para miktarından çok fazla söz edilmektedir.

Şimdilerde bu iki döviz kuruna yatırım yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konunun EURO’ya mı Amerikan dolarına mı yatırım yapılmalı gerektiğinin bilinmesidir. Buna göre finans sektöründen kazanç sağlayan bireylerin ülkemiz nazarıyla bakıldığında her iki döviz kuruna da yatırım yapmaları çok ciddi gelir sağlayabilmektedir. Lakin uluslararası bazda bakıldığında ise yatırım yapmak isteyen bireylerin daha çok EURO tabanlı yatırımları tercih etmeleridir. Özellikle Avrupa da Yunanistan’ın sıkıntı yaşaması ve buna bağlı olarak İspanya da yükselen kriz söylemlerinin azalması ile birlikte EURO’nun hem Türk Lirası hem de Amerikan doları karşısında daha fazla değer kazanacağı yorumlarıdır.

Yapılan yorumları dikkate almak suretiyle finans sektörünü kullanarak döviz yatırımı yapacak olan kişilerin İspanya ve İtalya’dan gelen haberler üzerine hiç vakit kaybetmeden EURO üzerinden yatırımlarını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu iki ülkenin yaşamış olduğu geçici sıkıntının ardından yabancı yatırımcının ülkelerine geri dönmeye başladıkları haberlerinin yayılması ile birlikte EURO daha da yükselecek haberlerinin çıkmasına neden olmuşlardır. Dolar ve EURO daha yükselir mi sorusunun ülkemiz nazarıyla bakan yönünde ise yavaş yavaş kriz ortamına doğru ülkenin kaydığını, ülkenin güney doğusunda meydana gelen geçici sıkıntının yaşanması ve bankaların sürekli olarak şube kapatması neticesinde bir takım sıkıntıların yaşanacağına işaret olup tam da burada döviz yatırımının yapılması gerektiğinin algılanmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here